Ziņas‎ > ‎PASĀKUMI NOVADĀ‎ > ‎

Brīvdabas izstādē Bērzainē būs apskatāmi tēlnieka Matiasa Jansona mākslas darbi

Publicēja 2021. gada 26. apr. 05:53Elīna Upīte
No 30. aprīļa līdz 10. maijam brīvdabā, pie Bērzaines tautas nama, Kocēnu novadā būs apskatāma tēlnieka Matiasa Jansona darbu izstāde “Tālums/ Tuvums”.

Ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, mākslinieks izstādi apmeklēs piektdien, 30. aprīlī, plkst. 16.00.

Tēlnieks Matiass Jansons dzimis 1973. gadā. Studējis Latvijas Mākslas Akadēmijā, Tēlniecības nodaļā. Pārsvarā strādā savā tēlnieka darbnīcā Cēsīs, “Siļķēs”, ko izveidojis un kur strādājis vectēvs prof. Kārlis Jansons, kā arī vecāki tēlnieki Maija Baltiņa un Andrejs Jansons. M.Jansons regulāri piedalās dažādās mākslas izstādēs, projektos, simpozijos Latvijā un ārzemēs. Kopš 2003. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, 2011. gadā līdzdarbojies kultūras biedrības “ArtCēsis” dibināšanā.

Saviem mākslas darbiem M.Jansons izmanto granītu, marmoru, dolomītu, kūdru, koku un citus materiālus. Darbojas arī fotogrāfijas žanrā, pārsvarā analogajā tehnoloģijā.

Bērzainei ģeogrāfiski tuvākās tēlnieka Matiasa Jansona skulptūras apskatāmas Dikļu pils parkā – “Aplis”, Vecatē – “Vēstures liecinieks”, Daibē – “Saules poligons”.

Mākslas zinātnieks Aivars Leitis par Matiasu Jansonu raksta: “Matiass Jansons savus darbus kaļ granītā, cērt kaļķakmenī, dolomītā, līmē un griež no kūdras klucīšiem un vēl citiem materiāliem. Mākslinieks ļaujas arī fotogrāfijas valdzinājumam. Plašās dažādo izvēlēto materiālu faktūru spēles amplitūda profesionāli virtuozi nostrādātās formās ļauj Matiasam grodi ieskatīties gan modeļu, gan paša pārdzīvojumos un emocionālo brīžu izjūtās. Viņa radīto darbu izteiksmes galvenais vadmotīvs ir forma un kustība, abstrahētu sievietes un zivs tēlu formu plastiskā saspēlē. Skulptūras ikvienam skatītājam, atbilstoši savām sajūtām,sniedz iespēju brīvam interpretējošas fantāzijas peldējumam starp sievietēm un zivīm. Lai sajūtas būtu harmoniski pilnīgas, klāt jāpieliek vēl Matiasa Jansona fotogrāfija, kuras atšķirībā no tēlniecības izstaro tādu kā holivudisku mirdzumu un brīžiem var likties visai mulsinošas. Fotografējot mākslinieks meklē gan formas, gaismēnu un līniju ritmu saskaņu, gan vienlaikus grib ar darbiem sabiedrībā konkurēt ar izklaidi, atpūtu, komerciju un tamlīdzīgām funkcijām. Tā atklājot savas mākslas tēlu sarežģīti pretrunīgo emocionalitāti, Matiass Jansons plastiskā formā akcentē intriģējoši noslēpumainu stāstu par mākslu kā dzīves konversiju…”.
Comments