Ziņas‎ > ‎Novada ziņas‎ > ‎

Zem augusta debesīm Neikenkalna dabas koncertzālē izskanējis noskaņu koncerts dzīvībai

Publicēja 2019. gada 30. aug. 00:07Elīna Upīte   [ atjaunināts 2019. gada 30. aug. 00:10 ]
24. augustā Kocēnu novada Dikļos – Neikenkalna dabas koncerzālē zem saules apspīdētām, gubu mākoņu rotātām augusta debesīm izskanēja koncerts dzīvībai – lai turpinātu ievizēt vietu, kas ir īpaša latviešu tautas kultūrvēsturē un valstiskās apziņas veidošanā, un kuras atjaunošanā un iedzīvināšanā īpaša nozīme bija režisoram Uģim Brikmanim.

Koncerta mākslinieciskā vadītāja, koklētāja Laima Jansone šajā augusta dienā Neikenkalna dabas koncertzālē bija pulcējusi iepriekš vienkopus vēl nedzirdētu mūziķu sastāvu. No Igaunijas bija atceļojis brīnišķīgais igauņu ģitārists Andrē Mākers – sava instrumenta virtuozs, kurš Latvijā uzstājies kopā ar Mārci Auziņu, savukārt no Lietuvas – Sauļus Petreikis, kurš vairākas reizes bijis Latvijā un arī šoreiz klausītājus pārsteidza ar fantastiskajām spējām virtuozi pārvaldīt dažnedažādu pūšamo instrumentu spēli – sākot no stabules līdz par ragam, ko papildināja ar izjustu dziedājumu, piešķirot koncertprogrammai īpašu, ar apkārtējo dabu saplūstošu noskaņu. Koncertu bagātināja divi dziedātāji – Jānis Aišpurs, kurš pazīstams kā “The Sound Poets” solists, un Laura Polence, kura ikdienā dzīvo Amsterdamā, beigusi Rīgas Doma kora skolu un, būdama tālumā, savas kompozīcijas veido, balstoties uz latviešu tautasdziesmu tekstiem, uzturot mūsu tautisko garu dzīvu.

Baudot koncertu un mūziķu kopā būšanā radīto meditatīvo, sirreālo noskaņu, kurai vienreizīgumu piešķīra dabas veidota scenogrāfija – saule un gubu mākoņi, vieglu vēja dvesmu gaisā radītās pūku dejas, lidojošās spāres un kāds īpašs brīdis koncerta laikā, kad no “Uģa ozola” pie mūziķu kājām nokrita dzeltena ozollapa, klausītājos radīja sajūtu - ir satikušies īstie mūziķi īstajā laikā un vietā.

Kā atklāja Laima Jansone sarunā ar Latvijas Radio: “Stāsts ir par to, ka tik daudz laika, enerģijas un entuziasma šajā vietā ielikts, un mūsu galvenais uzdevums ir turpināt – aicināt cilvēkus kopā, uzturēt vietu un tradīcijas, uzturēt dzīvību tajās. Protams, ar ļoti lielu pietāti pret Uģa piemiņu – mācoties no atziņām un padomiem, ko šis gara milzis devis tik daudziem.”

“Tā sajūta, ka Tu apsēdies, augusta debesis ir virs Tevis, Tu tajās skaties… Varbūt Tev ir mazliet skumji, bet varbūt, ka Tev ir arī prieks. Un tas viss piederas pie visa. Šoreiz koncerts notika dienā, bet nākotnē skatīšanās augusta debesīs varētu izvērsties citādāka,” – tā Laima Jansone.

Ienākumi no koncerta biļešu pārdošanas tiks novirzīti režisora Uģa Brikmaņa gaismas ceļa turpināšanai, Neikenkalna dabas koncertzāles attīstībai un Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanai.

Comments