Uzmanību - invazīvais augs puķu sprigane!

Publicēja 2020. gada 11. aug. 04:19Elīna Upīte   [ atjaunināts 2020. gada 1. sept. 03:40 ]
Arvien biežāk arī Kocēnu novadā varam ieraudzīt invazīvo augu puķu sprigani. Pagaidām audzes vēl ir nelielas, bet ar tendenci strauji izplatīties.

Puķu sprigane Impatiens gladulifera ir viengadīgs, 1–2 m, reizēm līdz 3 m augsts augs ar resnu, sulīgu sārtenas nokrāsas, dobu un mezglos manāmi resnāku stublāju. Lapas pretējas, vietām mieturos pa trim, kailas, lancetiskas vai platas lancetiskas. Ziedi 2–14 žāklēs ķekaros. Vainaglapas dažādās krāsās, visbiežāk violetas, reizēm sārtenas, baltas, dažādu nokrāsu. Zied no jūnija līdz oktobrim. Auglis – 1,5–3,5 cm iegarena pogaļa, kura pēc sēklu nogatavošanās uzplīst un izsviež sēklas, izplatot tās apmēram 3-5 m no mātesauga.

Izcelsmes vieta ir mērena klimata apgabals Rietumhimalajos- Kašmira, Ziemeļindija, Pakistāna un Nepāla. Pirmās ziņas par sugu Latvijas teritorijā literatūrā ir 20. gs. sākumā.

Latvijā puķu sprigane ir viena no invazīvajām svešzemju sugām ar augstu invāzijas potenciālu. Lietuvā un Igaunijā suga jau iekļauta invazīvo sugu sarakstā. Latvijā pagaidām šajā sarakstā ir tikai Sosnovska latvānis, tādēļ puķu spriganes apkarošana ir brīvprātīgs pasākums. Tomēr tas noteikti būtu jādara, lai tad, kad apkarošana kļūs obligāta, nebūtu lielu izdevumu, kā tas ir ar Sosnovska latvāni.

Nereti, it sevišķi mitrās upju un ezeru piekrastēs, puķu spriganes veido lielas un blīvas audzes, kur vairums vietējo augu iznīkst. Mežos izveidojušās puķu sprigaņu audzes pārmāc jaunos kokus un palēnina meža atjaunošanos.

No dārziem, kur tiek audzētas puķu spriganes, dabiskajās teritorijās tās nokļūst ar augu atliekām. Tāpēc, ja šie augi tiek izmantoti dārzos, būtiskākais preventīvais pasākums ir rudenī visus stublājus iznīcināt, taču nekādā gadījumā tos neizmest krūmājos, upmalās vai citās vietās.

Nav zināmi dabiskie ienaidnieki, kas ierobežotu sugas izplatību. Izveidojušās audzes un individuālus augus vislabāk nopļaut vēl pirms ziedēšanas, taču nogrieztie stublāji var vēlreiz iesakņoties, bet no atlikušās apakšējās auga daļas tās atkal ataug. Tāpēc veģetācijas laikā augi jānopļauj vismaz divas līdz trīs reizes. Augus vislabāk var iznīcināt, tos izraujot pirms ziedēšanas vai arī sākot plaukt pirmajiem ziediem, un tos var izmantot komposta ražošanai.

Attēlos puķu spriganes audze Kocēnu pagastā Limbažu šosejas malā.

Rakstā izmantota Dabas aizsardzības pārvaldes informācija.

Plašāka informācija ŠEIT.
Ċ
Elīna Upīte,
2020. gada 11. aug. 04:19
Comments