Rītdien visā Latvijā notiks Lielā Talka

Publicēja 2020. gada 14. maijs 23:41Elīna Upīte   [ atjaunināts 2020. gada 15. maijs 00:51 ]
Sestdien, 16. maijā, visā Latvijā norisināsies Lielā Talka. Talkojot individuāli, divatā vai ģimenes lokā, Kocēnu novada pašvaldība aicina ikvienu kopīgiem spēkiem padarīt Latviju par sakoptāko vietu pasaulē!

Jau no pirmdienas, 11. maija, katrā Kocēnu novada pagasta pārvaldē un pašvaldības administrācijā Kocēnos iespējams saņemt Lielās Talkas atkritumu maisus. Tāpat kā pagājušajā gadā, tie pieejami divās krāsās – balti un zili. Zilie maisi ir paredzēti visa veida plastmasas atkritumiem, kur vēlāk nonāks otrreizējā pārstrādē, bet baltie maisi – pārējiem atkritumiem.

Lielās Talkas norises  dienā maisus varēs saņemt un pēc piepildīšanas līdz 16. maija plkst. 15.00 nogādāt šādās vietās:
  • Bērzaines pagastā: Bērzainē – laukumā pie Bērzaines pagasta pārvaldes. Kontaktpersona: Atis Keziks (tālr.: 29423415);
  • Dikļu pagastā: Dikļos – pie Dikļu pienotavas, Dauguļos – pie vecā pasta. Kontaktpersona: Atis Antons (tālr.: 26424669);
  • Kocēnu pagastā: Rubenē – pie vecajām attīrīšanas iekārtām Valmieras ielā, kontaktpersona: Līga Šmaukstele (tālr.: 29230117), Kocēnos – laukumā aiz ražotnes “Milda KM” teritorijas, piebraukšana no Parka ielas, kontaktpersona: Sergejs Greks (tālr.: 29570954);
  • Vaidavas pagastā: Vaidavā – Ezera ielas stāvlaukumā. Kontaktpersona: Līga Šmaukstele (tālr.: 29230117);
  • Zilākalna pagastā: Zilākalnā – pie bijušās skolas, Kultūras ielā 11. Kontaktpersona: Anita Žogla (tālr.: 26345207).
Kā informē Lielās Talkas organizatori, ņemot vērā, pašreizējo situāciju Latvijā un visā pasaulē, kā arī paaugstinātas drošības un sociālās distancēšanās apstākļus, Lielā Talka šogad tiek organizēta, lielāku uzsvaru liekot uz individuālo talkošanu. Talkotāji aicināti izvēlēties vienu no sev piemērotākajiem un pašreizējos apstākļos pieļaujamajiem talkošanas formātiem:
  • SOLO talkas: talkojiet vienatnē, pastaigājoties pa mežu vai gar jūru, sakopjot savas mājas apkārti;
  • DUO talkas: talkojiet divatā. Ja esat vienas mājsaimniecības pārstāvji, tad talkojiet droši kopā, ja esat draugi vai paziņas, ievērojiet vismaz divu metru distanci;
  • ĢIMENES talkas: talkojiet visa ģimene kopā, bet ievērojiet, ka jums jābūt vienas mājsaimniecības pārstāvjiem.
Visi talkotāji aicināti atzīmēt savas talkošanas vietas interaktīvajā kartē Lielās Talkas mājas lapā www.talkas.lv, kurā šogad ir notikušas izmaiņas:
  • labiekārtošanas talkas var pieteikt ikviens talkotājs, neatkarīgi, vai talkošanas notiek privātajā vai publiskajā sektorā. Tās var būt talkas, kuras notiek uz privātas zemes un kurām nav vajadzīgs saskaņojums ar pašvaldību, un kurās atkritumus, ja tādi ir radušies, aizved paši rīkotāji;
  • uzkopšanas talkas ir tās, kuras notiek publiskās teritorijās un kurām ir nepieciešams pašvaldības saskaņojums, lai saņemtu bezmaksas maisus un kurās tiek nodrošināta savākto atkritumu izvešana.
Līdz ar labiekārtošanas vai uzkopšanas talkas vietas atzīmēšanu kartē, cilvēks saņems pieeju savam talkas profilam, kas ļaus dalīties ar informāciju par konkrēto talkošanas vietu sociālajos tīklos. Tas arī koordinatoriem ļaus labāk komunicēt talkošanas vietas, kā arī apzināt potenciālo talkotāju skaitu tajās.

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna talkotājiem:
Ieteikumi drošai talkošanai

Ievēro divu metru distanci

Pēc Ministru kabineta 7. maija lēmuma, iedzīvotājiem jāievēro divu metru distance vienam no otra. Talcinieki aicināti sakopt un labiekārtot apkārtni solo, duo vai ģimenes talkās, tomēr, ja pašvaldības talkas koordinatori sniedz apstiprinājumu, talkot iespējams arī plašākā kompānijā - līdz 25 cilvēkiem, neaizmirstot ieturēt noteikto 2 metru distanci. Pirms dodies talkot – pārliecinies, ka veselības stāvoklis ļauj veikt fiziskus darbus un nav novēroti vīrusa “Covid-19” un citu slimību simptomi.

Ievēro roku higiēnas prasības

Pirms un pēc darbu veikšanas ievēro roku higiēnas prasības – rokas jāmazgā kārtīgi – vismaz 20 sekundes siltā, tekošā ūdenī, izmantojot ziepes. Ja nav iespējas nomazgāt rokas, talkošanas laikā izmantojiet roku dezinfekcijas līdzekļus, kuri satur vismaz 60% alkohola. Piedaloties atkritumu vākšanas un labiekārtošanas talkās noteikti izmantojiet cimdus.

Izvēlies atbilstošu apģērbu

Dodoties talkot, noteikti jāizvērtē, vai izvēlētais apģērbs ir atbilstošs veicamajiem talkas darbiem. Ja talkas norises vieta ir mežs vai pļava, izvēlies apģērbu, kas nosegs rokas un kājas – garās bikses un kreklu vai jauku ar garām piedurknēm. Galvā jāvelk cepure vai lakats, lai būtu pasargāti no ērcēm un citiem meža kukaiņiem. Meklējot piemērotākos apavus – jāvelk slēgti un augstāki apavi, kas aizsegs jūsu kājas, ejot pa meža brikšņiem.

Atkritumu savākšana un šķirošana

Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad talkotāji aicināti šķirot atkritumus. Vēršoties pie pašvaldību koordinatoriem iespējams saņemt zilas un baltas krāsas atkritumu šķirošanas maisus. Zilās krāsas maisi paredzēti plastmasas atkritumiem, savukārt baltie – pārējiem. Ja talkas laikā neziniet, kur atstāt savāktos atkritumus, jāsazinās ar attiecīgās pašvaldības Lielās Talkas koordinatoru, kas sniegs informāciju par to, kur atrodas tuvākais atkritumu savākšanas punkts.

Ja talkas laikā atrodi lielgabarīta atkritumus (mēbeles, matrači, būvgruži) vai bīstamos atkritumus (baterijas, elektro-iekārtas, medicīnas atkritumi) kontaktējieties ar savas pašvaldības koordinatoru par tālāku rīcību. Ja, talkojot dabā vai pilsētas teritorijā, uzej mirušu dzīvnieku – neaiztiec to, bet arī ziņo attiecīgajai pašvaldībai. Lielās Talkas pašvaldību koordinatoru saraksts pieejams šeit: https://talkas.lv/kontakti/. Savukārt, ja ieraugi vairāk nekā divus ievainotus vai bojā gājušus dzīvniekus, ziņo operatīvajam dienestam pa tālruni 112.

Gadījumos, kad tiek atrasti nezināmas izcelsmes vai dzīvībai bīstami atkritumi, sprāgstvielas nekavējoties jāziņo operatīvajam dienestam, zvanot uz 112. Situācijā, kad šaubies par atrasto atkritumu stāvokli, nekādā gadījumā nevajag tiem tuvoties vai tos aiztikt. Sazinoties ar drošības instancēm, tās informēs par to, kā konkrētajā situācijā rīkoties.

Lielās Talkas dalībnieki aicināti līdz svētdienai iesūtīt fotoattēlus no savas talkošanas vietas, kur tā redzama pirms un pēc talkas darbiem. Attēlus aicināts iesūtīt uz e-pastu: talkas@talkas.lv. Čaklākajiem talkotājiem organizatori sagatavojuši pārsteiguma balvas no sadarbības partneriem.
Comments