Min pedāļus pa sliedēm Zilākalnā

Publicēja 2020. gada 16. sept. 00:31Kristers Blūms   [ atjaunināja Elīna Upīte 2020. gada 18. sept. 01:57 ]
LEADER projekta “Minies pa sliedēm” ietvaros Kocēnu novada dome saņēmusi četrus sliežu velosipēdus, kas turpmāk būs pieejami ikvienam interesentam un papildinās Zilākalna industriālā mantojuma piedāvājumu. 

Kocēnu novada dome 2019. gada pavasarī, iesniedzot pieteikumu vietējās rīcības grupas biedrības "Vidzemes lauku partnerība "Brasla""izsludinātajā LEADER projektu konkursa VII kārtā, saņēma finansiālu atbalstu projektam “Minies pa sliedēm”, kas paredzēja sliežu velosipēdu izgatavošanu un uzstādīšanu Zilākalna ciemā – uz bijušā šaursliežu dzelzceļa līnijas (Ainaži – Valmiera) atzara.

Projekta apstiprināšanas brīdī tika meklēts labākais risinājums velosipēda funkcionalitātei un izskatam, jo rūpnieciski šādus velosipēdus pasaulē vēl neviens uzņēmums neizgatavo. Katrā jaunā vietā velosipēdi tiek veidoti individuāli - gan funkciju, gan izskata ziņā. Iepriekš dodoties dažādos pieredzes apmaiņas braucienos, piemēram, uz Vāciju, kur tiek attīstīts zaļais dzelzceļš “Vennbahn”, redzēts sliežu velosipēda piemērs uz platsliežu dzelzceļa līnijas. Tāpat arī Latvijā platsliežu velosipēdi pieejami Valkā, ar kuriem arī pirms projekta īstenošanas tika izbraukts un saprasts, kā tie darbojas. Izaicinājums bija sliežu velosipēdus izgatavot tā, lai ar tiem varētu pārvietoties pa šaursliežu dzelzceļu. Šobrīd līdz šim pirmais šaursliežu velosipēds atrodas Gulbenes depo, pēc kura parauga Kocēnu novada dome vēlējās veidot arī Zilākalna sliežu velosipēdus, taču, noslēdzot līgumu ar biedrību “Bānīša Draugu klubs”, nonācām pie unikāla velosipēda izskata un dizaina. 

Sliežu velosipēds veidots tā, lai vienlaicīgi uz tā varētu atrasties četri cilvēki – divi min pedāļus, divi bauda ainavu. Vienlaicīgi sliežu velosipēdus var lietot 16 cilvēku, jo projektā izgatavoti četri velosipēdi. Velosipēdu iespējams papildināt ar bērnu sēdeklīšiem – uz katra velosipēda iespējams uzstādīt divus bērnu sēdeklīšus, lai arī mazākajiem braukt gribētājiem ir drošs brauciens. Katrs no velosipēdiem aprīkots ar skaņas signālu un dažādiem drošības elementiem, lai brauciens pa šaursliežu sliedēm būtu baudāms un drošs, piemēram, velosipēda pakaļējie rati ir kustīgi, gadījumā, ja sliedes kādā vietā nav līdzenas, velosipēds pats izlīdzsvaro sevi, nevis noskrien no sliedēm. 

Jau oktobrī notiks Zilākalna industriālā mantojuma diena, kad plānots stāstu vakars par Zilākalna šaursliežu dzelzceļa atzara attīstību, kurā ikvienam interesentam būs iespēja izbraukt ar sliežu velosipēdu. Šajā rudenī sliežu velosipēdi darbosies pavisam nelielā posmā, taču no 2021. gada pavasara sezonas ar sliežu velosipēdiem būs iespēja sasniegt kūdras purvu, kas atrodas aptuveni divu km attālumā no Zilākalna ciema. Kopā veicamais ceļa posms turp un atpakaļ būs četri kilometri.

Projekta kopējās izmaksas ir 19 989,20 EUR, no kuriem publiskais finansējums ir 18 000,00 EUR, bet Kocēnu novada domes finansējums ir 1989,20 EUR.

Saite uz sliežu velosipēdu foto galeriju ŠEIT.


Comments