Ziņas‎ > ‎Novada ziņas‎ > ‎

Kocēnu novadā 2018. gadā palielinājies jaundzimušo skaits

Publicēja 2019. gada 30. janv. 05:55Elīna Upīte   [ atjaunināts 2019. gada 30. janv. 09:27 ]
Kā informē Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Kļaviņa, Latvijas simtgades gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 65 jaundzimušie, bet saskaņā ar 2019. gada 1. janvāra statistikas datiem Kocēnu novadā deklarēti 69 jaundzimušie, no tiem 35 zēni un 34 meitenes. Salīdzinājumā ar 2017. gada datiem, jaundzimušo skaitam Kocēnu novadā ir tendence palielināties – jaundzimušo skaits pieaudzis no 63 uz 69 mazuļiem.

Pagastu griezumā joprojām visvairāk jaundzimušo tiek deklarēts Kocēnu pagastā – 38, kam seko Dikļu pagasts – 10, Vaidavas pagastā – 8, Zilākalna pagastā – 8, Bērzaines pagastā – 5. Proporcionāli iedzīvotāju skaitam vislielākais jaundzimušo skaits pērn bijis Kocēnu pagastā un Zilākalna pagastā.

“Visbagātākie” mēneši bija septembris, kad reģistrēti 12 jaundzimušie, un maijs – 11 jaundzimušie.

Gandrīz puse (30) jaundzimušo savai māmiņai ir pirmdzimtais bērniņš, attiecīgi 14 un 16 mazuļu savām māmiņām bija otrais vai trešais mazulis, savukārt pa vienai māmiņai kļuva bagātāka ar piekto un septīto bērnu un divas māmiņas laida pasaulē jau sesto atvasi.

28 reģistrācijas tika veiktas ar paternitātes noteikšanu un 5 reģistri tika sastādīti bez ziņām par bērnu tēvu. Kaut gan jāmin, ka pēc kāda laika daži reģistri papildināti ar ziņām par tēvu – tika sagatavots rakstisks iesniegums par paternitātes noteikšanu.

Populārākais meiteņu vārds aizvadītajā gadā bija Dārta – šāds vārds dots piecas reizes. Divas reizes doti tādi vārdi kā Amēlija, Emīlija, Patrīcija un Kate. Divus vārdus ieguvušas meitenītes, kuru vārdus varētu iekļaut arī neparasto personvārdu grupā – Lilu Nīma un Uva Kintija, kā arī Lote Elīza. Kā maz izplatītus un neparastus vārdus var minēt – Skārleta, Mišela, Annika un Odrija.

Savukārt puišu vārdu topā līderis ir Mārtiņš – šāds latvisks vārds dots trim jaundzimušajiem. Divas reizes doti tādi vīriešu vārdi kā Krišjānis, Emīls, Artūrs un Kristofers. Arvien samazinās savulaik populārā tendence, kad mazuļiem dod divus vārdus – šogad divi vārdi doti vienam mazulim – Rūdolfam Teodoram. Kā maz izplatītus un neparastus vārdus var minēt – Mateas (Latvijā ir tikai 6 šāda vārda īpašnieki), Tristans, Magnuss, Everts, Regnārs un Teodors. Jāatzīmē, ka pērn Kocēnu novads kļuvis bagātāks ar vienu dvīņu pāri – brālīšiem.

Aizvadītājā gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 199 aizsaulē aizgājušie, no tiem 82 novada iedzīvotāji.

Visvairāk no mūžībā aizgājušajiem (36 personas) bija Kocēnu pagasta iedzīvotāji, Dikļu pagasts – 16, Vaidavas pagasts – 13, Zilākalna pagasts – 9, Bērzaines pagasts – 8.

2018. gadā dabiskais iedzīvotāju pieaugums ar plus zīmi bijis tikai Kocēnu pagastā.

Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļa 2018. gadā salaulāja 46 pārus, no tiem 3 pāriem otra pusīte bija citas valsts pilsonis. Visiecienītākie mēneši laulību ceremonijai bija jūnijs, jūlijs un augusts.

Iecienītākās laulību ceremonijas vietas ārpus ceremoniju zāles Kocēnos ir Dikļu pils un viesu māja “Lantus” Bērzaines pagastā. Pirmo reizi ceremonija notika uz plosta upē Gauja pie Sietiņieža.

Kā pastāstīja Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja I.Kļaviņa, aktuāla kļuvusi senioru laulību reģistrācija, jo stājies spēkā likums par atraitņa pabalstu, ko izmaksā Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūra. Tas nozīmē, ka vienu gadu pensionāriem būs tiesības saņemt pārdzīvojušā laulātā (arī pensionāra) pabalstu, bet ar nosacījumu, ka pensijas saņēmējs miršanas dienā ir bijis reģistrētā laulībā.

I.Kļaviņa atgādina, ka no 2013. gada ir spēkā izmaiņas likumdošanā, kas paredz, ka dzimšanas, laulību un miršanas faktu var reģistrēt jebkurā Dzimtsarakstu nodaļā Latvijas teritorijā.
Comments