Finanšu ministrija informē par izmaiņām nodokļos

Publicēja 2017. gada 10. okt. 05:00Krista Gromova
Sākot ar 2018. gadu, spēkā pakāpeniski stāsies izmaiņas, ko paredz augustā Saeimā izsludinātā nodokļu reformas likumu pakete. Kopumā 12 grozījumi ar finansēm un ekonomiku saistītos likumos skars ļoti plašu iedzīvotāju loku, tamdēļ ir būtiski laicīgi iepazīties ar nodokļu reformas ieviestajām izmaiņām.

Svarīga jaunās nodokļu politikas stratēģijas daļa ir ēnu ekonomikas apkarošana, kas Latvijā līdz šim ir bijusi gana problemātiska. Līdz ar to sagatavotā nodokļu reforma sevī ietver vairākus preventīvus soļus, kuru mērķis ir palīdzēt Latvijas nodokļu iekasēšanas sistēmai “uzaudzēt biezāku ādu” cīņā ar nodokļu nemaksātājiem un krāpniekiem.

Vienas no būtiskākajām izmaiņām, par kurām publiskajā telpā tiek runāts ēnu ekonomikas apkarošanas kontekstā, ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apgrieztās jeb reversās maksāšanas kārtības ieviešana attiecībā uz konkrētām nozarēm.

Plašāku informāciju par PVN apgrieztās jeb reversās maksāšanas kārtību lasi:

Skaidri un saprotami par PVN apgrieztās jeb reversās maksāšanas kārtību: ko tas dos Latvijas uzņēmējiem?


Lai realizētu plānotos uzlabojumus, kas prasīs vairāku miljonu lielus ieguldījumus pirmajos gados no valsts budžeta, ir paredzēts mainīt azartspēļu nodokli, paaugstināt akcīzes nodokļa likmi cigaretēm, alkoholam un arī degvielai, tādējādi pārnesot nodokļu slogu uz patēriņu un kapitālu.

Plašāku informāciju par nodokļu reformas ietekmi attiecībā uz akcīzes pieaugumu degvilai lasi:

Nodokļu reformas ietekme uz ģimenes maciņu: kas jāzina par akcīzes pieaugumu degvielai?


Tāpat valdības apstiprinātajā nodokļu reformā, kuru iecerēts realizēt no 2018. līdz 2020. gadam, paredzēti vairāki iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumi. Tostarp nākamajos trīs gados ir ieplānota arī pakāpeniska ar IIN neapliekamā minimuma paaugstināšana pensionāriem.

Plašāku informāciju par neapliekamā minimuma kāpumu un IIN kritumu un to, kā nodokļu reforma ietekmēs pensionārus lasi: 

Neapliekamā minimuma kāpums un IIN kritums: kā nodokļu reforma ietekmēs pensionārus

Minimālās algas palielināšana ir viens no populārākajiem nodokļu reformā ietvertajiem grozījumiem. Taču šis gan nav vienīgais veids, kā turpmāko nodokļu politiku iecerēts padarīt algotajam darbaspēkam pievilcīgāku. Ir vērts izprast arī diferencētā neapliekamā minimuma palielināšanas ietekmi uz dažādām atalgojuma grupām. Šīs izmaiņas stāsies spēkā jau ar 2018. gada 1. janvāri kā viens no pirmajiem soļiem, lai mazinātu ienākumu nevienlīdzību valstī.

Plašāku informāciju par algoto darbinieku ieguvumiem nākamgad lasi:

Algoto darbinieku ieguvumi nākamgad: lielāka minimālā alga un neapliekamais minimums

Valdības apstiprinātajā nodokļu reformā ir iekļauti arī grozījumi, kas skar attaisnoto izdevumu atgūšanu un atvieglojumu piemērošanu. Jāteic, ka šajā sakarā darba ņēmējiem un ģimenēm netrūkst labo ziņu. Sākot ar 2018. gadu, palielināsies atvieglojumi par apgādājamajiem, kā arī paredzamas būtiskas izmaiņas attaisnoto izdevumu atgūšanas procesā, kas ievērojamam iedzīvotāju skaitam ļaus atgūt lielāku nodokļu daļu.

No nākamā gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk – IIN) atvieglojums par vienu apgādājamo no pašreizējiem 175 eiro mēnesī tiks palielināts līdz 200 eiro.

Tas turpinās pieaugt arī divus nākamos gadus, 2019. gadā sasniedzot 230 eiro un 2020. gadā – 250 eiro mēnesī par vienu apgādājamo.

Vairāk: Attaisnotie izdevumi un atvieglojumi: ko nodokļu reforma dos strādājošajiem un ģimenēm?
ĉ
Krista Gromova,
2017. gada 10. okt. 05:00
ĉ
Krista Gromova,
2017. gada 10. okt. 05:00
ĉ
Krista Gromova,
2017. gada 10. okt. 05:00
ĉ
Krista Gromova,
2017. gada 10. okt. 05:00
ĉ
Krista Gromova,
2017. gada 10. okt. 05:00
Comments