Festivālu “Kino Pedālis” atklās kino nakts ar plašu filmu programmu

Publicēja 2016. gada 6. maijs 03:15Elīna Upīte   [ atjaunināts 2016. gada 6. maijs 03:42 ]
Jau pēc nedēļas, no 13. - 15. maijam Valmierā un apkartējos novados notiks pirmais velo – kino festivāls “Kino Pedālis”, aicinot izbaudīt riteņbraukšanu neparastā duetā ar kino. Festivālu atklās kino nakts septiņos īpaši iekārtotos kinoteātros, piedāvājot daudzveidīgu filmu programmu un filmu konkursa skati.

Smaržīga maija nakts, tavs velo, domubiedri un kino – tieši tā varētu raksturot festivāla kino nakti, kas piektdien, 13.maijā, aicinās ar velo doties uz septiņiem neparastiem kinoteātriem, lai skatītu gan pašmāju, gan ārzemju filmas, kuras caurvij velo tēma. “Kino Pedālis” atklāšana plkst. 19:00 pie Valmieras Kultūras centra. Festivāla kinoteātri būs – kino “Gaisma”, Valmieras Kultūras centrs un Tautas Harmonijas centrs Valmierā, Kokmuižas alus pagrabs Kocēnos, atpūtas kompleksa “Avoti” BMX Slavas zāle Burtnieku novadā, “Siltumnīca” Beverīnas novadā, kā arī pagaidām vēl viens slepens kinoteātris tuvējā apkārtnē, kurš tiks atklāts festivāla rītā.

Filmu programma

Cik dažādi ir festivāla kinoteātri, tik pat daudzveidīgas ir festivāla filmas, bet tās visas vieno velo tēma, kas šogad izvelēta par kino nakts vadmotīvu.

“Lāča stāsts” (Bear Story, 2015, Gabriel Osorio, Čīle, 11 min) – īsfilma stāsta par skumju lāci, kurš katru dienu ar pašradītu diorāmu dodas uz savas ielas stūri, lai garāmgāji par monētu varētu ieskatīties caur spraugu viņa izgudrojumā un uzzinātu viņa stāstu. Filma ir prestižās “Oskara” balvas laureāts kā labākā animācijas īsfilma, kā arī tā ir saņēmusi vairāk nekā 50 dažādas citas starptautiskas godalgas!

“Rīgas kungi” ( 2015, Adriana Roze, Latvija, 26 min) – stāsts Rīgas velokurjeriem, kuru rāciju sarunas atklāj savstarpējās attiecības un pilsētas vērojumus, bet filmas varoņi – Kurzeme, Raitis, Šahists un Pēteris – atgādina par atšķirīgajām personībām, kuras veido ikvienu sabiedrības grupu. Festivālā būs iespēja satikties un aprunāties arī ar filmas galvenajiem varoņiem!

“Skola Murjāņi” (2015, Ivars Zviedris, Latvija, 26 min) – asara acu kaktiņā, sviedru sāļums treniņā, soda punkti par pārkāpumiem, labie punkti par labajiem darbiem, tas viss norūda Murjāņu skolniekus un tuvina izvirzītajam mērķim – uzvarai. Filma no cikla “Latvijas kods”, veidojot oriģinālu vizuālo liecību kopumu un atklājot šodienas Latvijas kodus.

“Pazust Latgalē” (2015, Gusts Ošmucnieks, Latvija, 45 min) – labākie skeitborda, inline, BMX un MTB freestyle riteņbraukšanas pārstāvji apmaldās Latgalē, lai vēlāk atrastos un izstāstītu vienu no interesantākajiem, drosmīgākajiem un pārgalvīgākajiem stāstiem. Pērn vislielāko atzinību guvusī ekstrēmo sporta veidu filma Latvijā, novērtēta arī ar “Lielais Kristaps” skatītāju balvu.

“Pulksteņmeistars” (2015, Aldis Šenbergs , Latvija, 26 min) – filma par leģendāro latviešu velo mehāniķi Arkādiju Sveci un šajā darbā pavadītajiem teju 60 gadiem. Festivāla atklāšanu pagodinās arī pats meistars un filmas galvenais varonis Arkādijs Svece!

“Randiņš Belevilā” (Les Triplettes de Belleville, 2002, Sylvain Chomet, Francija, 1h 18 min) – azkustinoša un brīžiem spriedzes piepildīta pilnmetrāžas animācijas filma par Tour de France velobraucienu un zēnu, kuram velosipēds ir lielākā aizraušanās. Filmas veidošanā piedalījušies arī latviešu animatori no filmu studijas "Rija". Multfilma saņēmusi neskaitāmas starptautiskas atzinības un nominēta “Oskara” balvai.

“Velosophers” (2013, Jaan Tootsen, Igaunija, 26 min) – Igauņu apvienība sasauc kopā visus pilsētas riteņbraukšanas fanātus, lai vienu nakti mēnesī, pārņemtu un valdītu pār pilsētu. Filma par nakts eiforiju un velosipēdu, kā filozofiju.

“Sister session” (2012, Brett Astrid Vomma, Igaunija, 12 min) – filma par un ap meitenēm BMX pasaulē, stāsts par labāko igauņu BMX braucēju dzīvi.

“Your body powered” (2015, Priit Palumaa, Igaunija, 2 min) – oda riteņbraukšanai kā labākajam pārvietošanās veidam.


Filmu konkursa skate

Festivāla kino nakts programmā īpaša vieta ir paredzēta arī dažādu autoru iesūtīto filmu konkursa skatei, un savu balsi, kurai filmai pienākas galvenā balva – 500 eiro, varēs atstāt ikviens skatītājs. Konkursa galvenais nosacījums bija saturisks ekranizējums kādai no velo kultūras un riteņbraukšanas kā dzīvesveida šķautnēm. Žūrijā – režisors un festivāla krusttēvs Ivars Zviedris, "Eži" radošo projektu vadītājs Uģis Melderis, Valmieras pilsētas pašvaldības kultūras projektu vadītāja Liene Kalnella, kā arī skatītāju balss festivāla laikā.

Kopā tika pieteiktas un būs skatāmas 10 konkursa filmas – “Kāds un kāda” (2008, Didzis Eglītis), “B.E.T” (Bicycle Excitement Theory, 2015, Anete Tambaka), “Viņas” (2016, Linda Jakubone), “BoardBikes” (2016, Uģis Barkāns), “Add taste to leasure” (2014, Katrīna Tomašicka), “End Then” (2012, Undīne Celitāne, Raivis Grigaļūns), “Boltik Baik 2015” (2015, Marija Titova, Iļja Kabaldin), “Living on the second floor” (2012, Carmelo Vitellaro, Francesco Garello) un “Apkārt Latvijai ar velosipēdu” (2015, Jānis Mačs), “Lucas goes to Chernobyl” (2013, Lūkass Brunelle).

Festivāla krusttēvs – režisors Ivars Zviedris

Festivālā "Kino Pedālis" gan baudīsim, gan radīsim jaunu kino. Ir iecerēts festivālu "Kino Pedālis" rīkot ik gadu, un ik gadu izraudzīties savu festivāla patronu jeb krusttēvu. Par pirmā festivāla krusttēvu jeb patronu ir kļuvis Ivars Zviedris jeb gluži vai režisors uz divriteņa, kurš pats ar riteņbraukšanas trenera diplomu ir gana daudz kilometru nominis, turklāt kino debitējis ar filmu “Ceļojums ar Arvi” (1999) par latviešu velobraucēju Arvi Piziku.

Festivāla kino naktī 13.maijā būs skatāma vieno no jaunākajām režisora filmām “Skola Murjāņi”, bet 14.maija velo bazārā savu atgriešanos uz ekrāna pēc vairāk kā 10 gadiem piedzīvos Ivara Zviedra radītās “Dzīvās bildes” no televīzijas raidījuma “Velomānija”, kuras īsos video fragmentos ieskicējušas savdabīgus riteņbraucēju portretus Latvijas pilsētās un laukos. Līdz ar vēsturisko dzīvo bilžu atgriešanos, pie Valmieras Kultūras centra būs iekārtots īpašs filmēšanas laukums, kurā taps jaunas dzīvās bildes un kameras priekšā varēs stāties ikviens festivāla apmeklētājs.

Ar vēl kādu kino performanci Ivara Zviedra vadībā rezultēsies festivāls “Kino Pedālis” tas pagaidām vēl zināms tikai pašam režisoram, tādēļ atliek braukt uz festivālu to noskaidrot!


Par festivālu “Kino Pedālis”

Festivāls “Kino Pedālis” no 13.- 15.maijam norisināsies Valmierā un Kocēnu, Burtnieku novados. Piektdien, 13.maijā, plkst. 19:00 notiks festivāla atklāšana pie Valmieras Kultūras centra, kam sekos kino nakts septiņos neparastos kinoteātros, filmu konkursa skate un kino par velo tēmu. Sestdien, 14.maijā, notiks interaktīva spēle – piedzīvojumu velo brauciens pa Valmieras un apkārtējo novadu skaistākajam vietām 3 maršrutos: “Ģimeņu pedālis” (9 km), “Puspedālis” (15 km) un “Dižpedālis” (35 km). Starts plkst. 12:00 pie Valmieras Kultūras centra. Sestdien visu dienu turpat rosīsies arī velo bazārs, bet vakarā Valmieras centru pieskandinās festivāla finiša burziņš ar lielo loteriju, Kārļa Kazāka “Velomūziku”, improvizācijas teātri “Spiediens” un grupu “Satellites LV”. Svētdien, 15.maijā festivālu noslēgs laiskas velo brokastis Valmiermuižas klētī un festivāla retrospekcija.

Pasākumu rīko aktīvā tūrisma centrs “Eži” ciešā sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, Kocēnu novada pašvaldību, Burtnieku novada pašvaldību un “Valmiermuižas alus” darītavu.

Festivāla programma – www.kinopedalis.lv
Comments