Dokumentālā filma “Brīnumu mednieki. Zilaiskalns”

Publicēja 2018. gada 9. nov. 03:16Kristers Blūms
Mēs dzīvojam laikmetā, kurā modernās tehnoloģijas ļauj daudzpusīgi un detalizēti izpētīt un iepazīt pagātnes mantojumu. Varam vairāk uzzināt par mūsu izcelsmi, stiprināt identitāti un atbildēt uz jautājumiem, kuri gadsimtiem ir bijuši miglā tīti. Tomēr vai zinātnes progress un tā neierobežota pielietošana ikkatrā vietā nav patiesībā kaitīgi mūsu senču radītajām svētvietām?

Biezo mežu kadru apvītā īsfilmā attēlojas stāsts par mūsdienu brīnumu meklētājiem Vidzemes teritorijā esošajā svētvietā Zilākalnā. 

Līdz šim brīdim svētvieta ir populāra no tautā zināmās Zilākalna Martas, lai gan Marta vairs nav šajā saulē, tomēr viņas dzimtās mājas teritorija vēl joprojām daudziem ir neskaidra un noslēpumiem apvīta. No kurienes nāk šīs enerģijas strāvojums, kuru sajūt ikviens kalna apmeklētājs? Tas nedod mieru daudziem. Jo īpaši bieži kalnā sastopamo Anatoliju, kuru dēvē par “kalna gariņu”. Anatolijs vienmēr ir laipns iepazīstināt Zilākalna brīnumu meklētājus ar nostāstiem un līdz šim nezināmo. Otrs filmas varonis ir Alberts, kurš svētvietai pieiet no citas puses un ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību cenšas atklāt senvēstures liecības iepretī vēlmei saglabāt senču svētvietas neskartas un noslēpumainas.

Filma “Brīnumu mednieki. Zilaiskalns” ir vairāku personību atšķirīgais redzējums par būtisku Latvijas spēka vietu. Caur šo personību atklāsmēm skatītājs varēs atklāt neremdināmo vajadzību rast mieru dabā, izzināt senču kultūru, taču vienlaicīgi aizdomāties, cik tālu cilvēks var ielauzties “dabas likumos”, nenodarot tai pāri.

Nacionālas kino balvas “Lielais Kristaps 2016” debijas balvas ieguvēja (par dokumentālo filmu “Tev, Rūķi!”, režisore Liene Laviņa – Kalnaella, jau no bērnības gaitām tiek vesta uz šo vietu kā uz kaut ko svētu. Liene par projektu: “Interese veidot filmu par šo dabā esošo svētvietu viņai jau ir radusies pirms vairākiem gadiem, kad stāvējusi pie kādas vecas liepas Zilākalna virsotnē. Šajā filmā noteikti ir piedalījušās “trešās personas”, kuras mitinās mežā, tāpēc tās es centos atdzīvināt caur animācijas efektiem, kuras atdzīvina komponista Edgara Raginska mūzika. Noteikti jāpiebilst, ka filmēšanas komanda visas filmēšanas dienas bija kā uz “adatām”, jo jau pirmajā filmēšanas dienā ieripojot ar auto uz Zilākalna pagriezienu, filmētājiem nezināmu iemeslu dēļ noplīsa mašīna. Tas atkārtojās vairākkārt. Arī nezināmu iemeslu dēļ filmēšanas tehnika mūs pievīla, lai gan bijām iepriekš gatavojušies. Dīvaini trokšņi skaņas ierakstītājā, savādas likumsakarības filmēšanas komandu neatstāja līdz pat pēdējai filmas tapšanas dienai. Liels paldies komandai par izturību! Laikam cenšoties izzināt neizzināmo ar to ir jārēķinās, ka “kādam” tas ne vienmēr būs pa prātam”.

Filma tapusi filmu studijā “RIJA”, Latvijas televīzijas veidotajā dokumentālo filmu cikla “Latvijas kods” ietvaros. Televīzijas pirmizrāde gaidāma š.g. 11.decembrī, kanālā LTV1, plkst. 22:25

Režisore, scenārija autore: Liene Laviņa-Kalnaella
Video:

Comments