Dikļos notiks Dziesmu svētku jaunās ekspozīcijas atklāšanas pasākums

Publicēja 2015. gada 26. febr. 08:35Eva Eglīte   [ atjaunināts 2015. gada 26. febr. 08:40 ]
Piektdien, 27. februārī, plkst. 15.00 Dziesmu svētku muzeja telpās Dikļos notiks Dziesmu svētku jaunās ekspozīcijas atklāšanas pasākums. Pasākumā uzstāsies Valmieras Mūzikas skolas kora klases audzēkņi (vokālā pedagoģe Laima Krumholce), tiks teikti paldies vārdi cilvēkiem, kuri ieguldījuši savu darbu jaunās ekspozīcijas tapšanā. Jaunā ekspozīcija veidota, īstenojot Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un Kocēnu novada domes finansēto projektu „150 gadi kopš latviešus Dikļos dziesma kopā sauc!”.

Ekspozīcija tapusi sadarbībā ar vēsturnieku Albertu Rokpelni. Ekspozīcija veltīta Dziedāšanas svētku sākotnei Latvijā. Astoņās planšetēs ar bagātīgu teksta materiālu, ko papildina vēsturiskās fotogrāfijas, izvietota informācija par Juri Neikenu, Dziedāšanas svētku tradīciju Dikļos, latviešu tautas atmodu un Dziesmu svētku tradīciju uzplaukumu 19. gadsimta otrajā pusē, Dziesmu svētku tradīcijām un atceri Dikļos pēc II pasaules kara, Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem un Dziesmu svētku tradīcijām novados.

Dziesmu svētku muzejā iespējams aplūkot arī Dikļu evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāja Jura Neikena krēslu – identisku kopiju oriģinālam, kas glabājas Dikļu baznīcā. Arī šis krēsls izgatavots projekta „150 gadi kopš latviešus Dikļos dziesma kopā sauc!” ietvaros. Neikena krēsls kā Kocēnu novada dārgums un vērtība ir iekļauts grāmatā "Latvijas novadu dārgumi", kas izdota šī gada sākumā. Mācītājs, skolotājs un rakstnieks Juris Neikens, kurš Dikļos 1864. gada trešajos Vasarsvētkos sarīkoja pirmos Dziesmu svētkus, ir viena no izcilākajām personībām Latvijas kultūras vēsturē.

Pateicoties projekta īstenošanai, iegādāta arī recepcijas lete ar galdu, apģērbu statīvs, bukletu stends, vitrīna dažādu ekspozīcijas priekšmetu glabāšanai un priekšmetu izvietošanai aiz slēgtām durvīm, kā arī ekspozīcijas sistēmas, uz kurām izvietoti vēsturiskie materiāli. Projekts īstenots ar mērķi saglabāt latvisko identitāti un pilnveidot vietējo iedzīvotāju kultūrvidi, saglabājot vienu no senākajām un izcilākajām tradīcijām Dikļos – kordziedāšanu. Projekta kopējais finansējums ir 3604,32 EUR, no kuriem 2680,90 EUR ir ELFLA finansējums, savukārt 923,42 EUR – Kocēnu novada domes līdzfinansējums.

Dziesmu svētku muzejā ierīkota arī Dziesmu svētku ekspozīcijas kinozāle, kurā var vērot ar Dziesmu svētkiem un kordziedāšanas tematiku saistītus video materiālus, piemēram, sadarbībā ar Vidzemes Televīziju veidoto dokumentālo īsfilmu "Dziesmu svētki no šūpuļa līdz mūsdienām", kas tapusi Borisa un Ināras Teterevu fonda finansētā projekta "Latvijas Dziesmu svētku šūpulis - Dikļu zīme Eiropas kartē" ietvaros.


ELFLA_logo.jpg 
 Ieguldijums_tava_nakotne.jpg  
ES_ar_parakstu.jpg
Comments