Barikādēm - 30: Vaidavieši uz barikādēm

Publicēja 2021. gada 13. janv. 03:31Elīna Upīte   [ atjaunināts 2021. gada 13. janv. 03:51 ]
Sagaidot 1991. gada barikāžu 30. gadadienu, vairāku publikāciju veidā dalīsimies ar informāciju par novadnieku dalību šajos vēsturiskajos notikumos.


Vaidavieši uz barikādēm

Dalībnieku došanās uz barikāžu aizsardzību tika uzsākta 14. janvāra rīta, kad uz Rīgu devās pirmais brīvprātīgo sargu sastāvs. 

Nosūtīšanu organizēja kopsaimniecības “Vaidava” valdes priekšsēdētājs Guntis Pīrāgs, Latvijas Tautas frontes Vaidavas grupas vadītājs celtniecības darbu vadītājs Arnis Urbāns, atbalstu sniedza Vaidavas pagasta TDP izpildkomitejas priekšsēdētājs Modris Karselis. Barikāžu sargu došanās uz galvaspilsētu tika cieši saskaņota ar LTF Valmieras rajona nodaļas vadību, bet pēc ierašanās Rīgā – ar barikāžu organizācijas centra vadītājiem. Uz maiņām barikāžu sargus pārvadāja kopsaimniecības šoferi Uldis Paltiņš un Valdis Jansons. Kopsaimniecības smagā lauksaimniecības tehnika uz Rīgu nedevās.

Piedalīšanās barikāžu aizstāvēšanā laikā no 14. līdz 26. janvārim bija pārliecības, nevis piespiedu kārtā īstenots pasākums. Katru dienu uz Rīgu devās vairāk kā 30 cilvēku. Izbraukšana uz diennakts maiņu bija plkst. 20.00. Uz barikādēm devās dažādu profesiju ļaudis. Aktīvi dalībnieki bija gan kopsaimniecības šoferi un mehanizatori, gan elektriķi, keramikā strādājošie ļaudis, Vaidavas deviņgadīgās skolas un Vaidavas speciālās internātskolas skolotāji un citu profesiju darbinieki. Ļoti daudzi vaidavieši uz barikāžu aizstāvēšanu devās atkārtoti, 4 – 5 reizes.

Galvenais darbības rajons vaidaviešiem bija LR Ministru padomes ēkas aizsardzība. Divas reizes bija arī dežūras pie LR Augstākās Padomes nama. Uzdevums neatkarības pretinieku uzbrukuma gadījumā bija dzīva vairoga veidošana aiz nama priekša novietotās smagās terhnikas, kā arī vērot transporta un cilvēku kustību un izsekot aizdomīgus cilvēkus – iespējamus provokācoju izraisītājus. Dežūras ilgums katrai maiņai bija diennakts. Pēc asiņainajiem 20. janvāra notikumiem vairāki vaidavieši ziedoja asinis ievainoto ārstēšanai.
No kreisās: stāv – nezināms svešinieks, Gints Rullis, nezināms, Aldis Priedītis, Jānis Zītiņš, Aldis Apsītis, Leons Zirnis, Normunds Kalniņš. Apakšējā stūrī – pirmais Aivis Lazdiņš

No kreisās: Jānis Amoliņš, Arvīds Rumbiņš, Andrejs Pevko, Normunds Balodis


No kreisās: otrais Jānis Supe, Andris Āboliņš, Jānis Zagorskis, Laimonis Bušs, Ivars Vente

No kreisās: Jānis Vitkovskis, Uldis Paltiņš, Jānis Zālītis, Andris Lancmanis

Starp daudzajiem barikāžu sargiem Gunārs Ruks (no kreisās) un Arvīds Rumbiņš (vidū)

No kreisās: Andris Ozols, Andris Lancmanis, Imants Vainovskis, Normunds Kalniņš, Jānis Zālītis. Priekšplānā – Jānis Supe.


No kreisās: Arvīds Rumbiņš, Jānis Kārkliņš, Arnis Pinka, Uldis Žentiņš, Imants Vainovskis

No kreisās: Jānis Supe, Andris Ozols, Andris Lancmanis, Imants Vainovskis, Aivis Lazdiņš


Informāciju sagatavoja:
Vismants Priedīte
Vaidavas pastāvīgās novadpētniecības ekspozīcijas vadītājs
Ċ
Elīna Upīte,
2021. gada 13. janv. 03:31
Comments