Aizvadītas Eiropas kultūras mantojuma dienas Kocēnu novadā

Publicēja 2017. gada 10. sept. 21:51Eva Eglīte
Eiropas kultūras mantojuma dienas 10. septembrī atbalsojās arī Kocēnu novadā - Rubenes baznīcā un apkārtnē, kā arī Zundas rijā Dikļos.

Zundas rijā Dikļos notika Bērzaines amatierteātra izrāde “Pārcilvēki” (režisors Andris Liepiņš; izrāde veidota pēc Ādolfa Alunāna un Andreja Upīša lugu motīviem), atceroties pirmo latviešu valodā iestudēto izrādi, kā arī tās tulkotāju un režisoru Jāni Peitānu. Savukārt Rubenes baznīcā un tās apkārtnē norisinājās pasākumi par godu ievērojamajam mācītājam Kristofam Harderam un tika atzīmēta Rubenes draudzes skolas nozīme Latvijas kultūrtelpā.

Viena no Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākuma sadaļām bija mielasts “Hardera ķēķis”, kur kopīgi tika baudīts pēc pirmās pavārgrāmatas receptes gatavots ēdiens. Ikviens interesents tika laipni aicināts piedalīties mielasta veidošanā ar degustācijas materiālu pēc pavārgrāmatas receptes: “Lielie agurķi iekš zālauga raudzēti, ko visu ziemu var brūķēt pie ēdieniem”.

Šogad Eiropas kultūras mantojuma dienas tika veltītas vēsturisku notikumu vietām ar mērķi apzināt un no jauna iepazīt tās vietas, kas saistītas ar nozīmīgiem notikumiem Latvijas teritorijas vēsturiskajā attīstībā un mūsu vēsturei nozīmīgu personību dzīvi un darbu. Latvijas teritorijā gadu tūkstošos un simtos risinājušies notikumi, kas svarīgi ne tikai šai teritorijai un tās iedzīvotājiem, bet visai Baltijai un Eiropai. Mazāk apzināta un pētīta ir tā materiālā kultūras mantojuma daļa, kas glabā dažādu vietējo vēsturisku notikumu un personu darbības liecības.

Eiropas kultūras mantojuma dienu mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai. Tās aizsākušās 1984. gadā Francijā kā atvērto durvju dienas vēstures pieminekļos un kopš 1999. gada kļuvušas par kopīgu Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvu, kurā piedalās 50 valstis, kas ir pievienojušās Eiropas kultūras konvencijai.
Comments