Aizvadītais gads Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļas darbā

Publicēja 2021. gada 3. febr. 03:53Elīna Upīte   [ atjaunināts 2021. gada 3. febr. 22:26 ]
Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā 2020. gadā reģistrēti 64 jaundzimušie, no kuriem 59 ir jaunie Kocēnu novada iedzīvotāji – 23 meitenes un 36 zēni. “Ikkatrs mazais novada iedzīvotājs ir svarīgs pienesums novada attīstībai nākotnē, kurš ir jāatbalsta un jālolo jau šodien,” uzskata Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Kļaviņa.

Pagastu iedalījumā joprojām visvairāk jaundzimušo deklarēts Kocēnu pagastā – 29, tam seko Zilākalna pagasts – 10, Dikļu pagastā – 8, Vaidavas pagastā – 7, Bērzaines pagastā – 5. Proporcionāli iedzīvotāju skaitam vislielākais jaundzimušo skaits pērn bijis Bērzaines pagastā un Zilākalna pagastā.

Iveta Kļaviņa: “Atbildīgs, bet tajā pašā laikā interesants pienākums vecākiem ir izvēlēties bērna vārdu, jo ar to viņam būs jāsadzīvo visu savu dzīvi. Daži vārda izvēli ir izdarījuši vēl pirms bērniņa dzimšanas, daži šo uzdevumu atstāj pēc bērniņa piedzimšanas. 2020. gadā ir vērojama tendence neizvēlēties bērnam vārdu no kādas filmas, seriāla vai populāras grāmatas, tomēr visai reti vārdi, kādus vecāki ir izvēlējušies savām atvasēm, ir Markuss Madzis, Konors, Keitlina, Brajens, Noa Niks, Ābrahāms. Arvien vairāk vecāku izvēlas jau zināmus un laika pārbaudījumu izturējušus vārdus kā Liene, Paula, Kristīne, Ērika, Daina, Jēkabs, Amēlija, Bruno, Haralds.”

Samazinās tendence bērnam dot divus vārdus. Kā norāda Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, dodot bērnam divus vārdus, vecākiem būtu jāatceras, ka pirmais vārds ir uzskatāms par pamatvārdu, un, ja bērns ar to nevar sadzīvot, to nomainīt var tad, kad viņš ir sasniedzis 15 gadu vecumu.

Lai sveiktu jauno novada iedzīvotāju, reģistrējot bērnu Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā, ģimene saņem ne tikai dzimšanas apliecību, bet arī pašvaldības sarūpētas dāvanas – novada rokdarbnieču adītas zeķītes, vienreizēju materiālu atbalstu – ja abi bērna vecāki un bērns ir deklarēti Kocēnu novada administratīvajā teritorijā, atbalsta apmērs ir 200 eiro, savukārt, ja viens no bērna vecākiem un bērns ir deklarēti Kocēnu novada administratīvajā teritorijā – 100 eiro. Papildus tiek dāvināta grāmata “Mūsu bērns”, kurā ir apkopoti padomi vecākiem, lai atvieglotu viņu ikdienu mazuļa audzināšanā, kopšanā, uztura izvēlē un labvēlīgas vides radīšanā.

Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā 2020. gadā salaulāti 48 pāri. Kā ierasts, visiecienītākie mēneši laulību ceremonijai bija jūnijs, jūlijs, augusts un arī septembris.

Iecienītākās laulību ceremonijas vietas ārpus ceremoniju zāles Kocēnos bija lapene Kokmuižas promenādē, Neikenkalna dabas koncertzāle Dikļos, arī Bukšu ģimenes izveidotā “Viesistaba” Kocēnos pieredzēja lielu laulību skaitu, savukārt divi pāri laulājās Rubenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Kā neparasta laulību ceremonijas vietas izvēle minama Sietiņiezis – kāds pāris izvēlējās vienu no Sietiņieža apkārtnes mežos esošajiem pauguriem. 2020. gadā Dzimtsarakstu nodaļā notika arī dubultlaulības. Māsa ar brāli teica “Jā” vārdu katrs savai otrai pusītei, un bija par lieciniekiem viens otram. Pielāgojoties apstākļiem, pērn bija arī laulību ceremonijas, kurās nodrošināja tiešraidi ar draugiem ārzemēs, lielākoties tie bija Anglijā un Īrijā dzīvojošie. Pēc pasludināšanas varēja dzirdēt draugu emocijas un apsveikumus.

Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Kļaviņa atzīst, ka Covid -19 vīrusa izplatība ieviesa savas korekcijas līdz šim ierastajā laulību ceremoniju norisē – gada nogalē laulību ceremonijas tika atļautas, bet piedaloties tikai jaunlaulātajiem un lieciniekiem. “Uz šo gadu skatos cerīgi, jo interese par laulību noslēgšanu Kocēnu novadā ir liela. Ņemot vērā, ka laulību noslēdz gan gados jauni pāri, gan pāri, kuri kopā nodzīvojuši piecus, piecpadsmit un pat vairāk gadus, laulību ceremonijas tiek veidotas atbilstoši situācijai, tās nav standarta ceremonijas, bet katram pārim īpaši veidots brīdis. Ir laulību ceremonijas, kurā piedalās jaunlaulāto bērni. Un tas taču ir tik brīnišķīgi, ka sešgadīgs puisītis pasniedz laulību gredzenus saviem vecākiem!”

“Ideja, kuras īstenojumu vēl gaidu, ir ceremonija vakara saulrieta staros. Protams, ja zinātu, ka būs jauks laiks. Savās fantāzijās esmu “izgaršojusi” laulību reģistrāciju zem zvaigžņotās debess. Ja kādam ir vēlme šādi izdzīvot īpašo notikumu, būsiet laipni gaidīti Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā!”

Laulības reģistrācijas iesniegumu iespējams noformēt arī elektroniskā veidā, parakstot to ar e-parakstu. Šī iespēja ir nozīmīga Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo ārpus valsts robežām, taču pirms iesnieguma noformēšanas būtu vēlams sazināties ar Dzimtsarakstu nodaļu, lai vienotos par ceremonijas norises datumu.

Aizvadītājā gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 249 aizsaulē aizgājušie, no kuriem 77 bija Kocēnu novada iedzīvotāji. Teju 70% gadījumu Dzimtsarakstu nodaļa ir reģistrējusi kādai citai pašvaldībai piederīgas personas miršanu.

Visvairāk no mūžībā aizgājušajiem (35 personas) bija Kocēnu pagasta iedzīvotāji, Dikļu pagasts – 24, Vaidavas pagasts – 6, Zilākalna pagasts – 6, Bērzaines pagasts – 6. Pārsvarā nāves cēlonis ir bijusi koronāra nāve, kā arī hroniskas sirds un asinsvadu slimības, vēža intoksikācija.

Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja atgādina, ka, kārtojot miršanas reģistrāciju, Kocēnu valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, kas atrodas pašvaldības administrācijā Kocēnos, var pieteikt arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izmaksāto apbedīšanas pabalstu.

2020. gadā dabiskais iedzīvotāju pieaugums bijis Zilākalna pagastā un Vaidavas pagastā.

Saskaņā ar ZZ Dats sistēmā pieejamo informāciju, 2021. gada 1. janvārī Kocēnu novadā iedzīvotāju skaits bija 6252 iedzīvotāji: Bērzaines pagastā – 535, Dikļu pagastā – 1012, Kocēnu pagastā – 2979, Vaidavas pagastā – 967, Zilākalna pagastā – 759. Visblīvāk apdzīvotie ir Zilākalna pagasts, Kocēnu pagasts un Vaidavas pagasts.

Attēlos:
Dinija un Mārtiņš gredzenus mija Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos, kur 2016. gada vasarā viņi izdejoja uzveduma "No zobena saule lēca" deju soļus. Uģa Brālēna foto.
Savukārt Diāna sava tēva vadītā laivā mēroja ceļu uz laulības ceremonijas norises vietu Bukšu ģimenes izlolotajā "Viesistabā", kur viņu gaidīja līgavainis. Lauras Strautiņas foto.
Comments