14 dienu pašizolācija iebraucot Latvijā ir obligāta + infografika

Publicēja 2020. gada 18. marts 04:00Elīna Upīte   [ atjaunināts 2020. gada 19. marts 04:18 ]
Vēršam iedzīvotāju uzmanību, ka personām, kuras Latvijā atgriežas no ārvalstīm, ir pienākums ievērot 14 dienu pašizolāciju mājāTas nozīmē, ka cilvēks nedrīkst pakļaut citus inficēšanās riskam. Jācenšas samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (tas nozīmē neuzņemt viesus, neapmeklēt publiskas vietas, institūcijas, nedoties privātās vizītēs u. c.).

Iedzīvotājiem ir jāuzturas dzīvesvietā, nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām vietām, vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, iespēju robežās vajag izvairīties no sabiedriskā transporta izmantošanas.

Kā norāda epidemiologi, ģimenes locekļi, pie kuriem atgriežas Latvijas iedzīvotāji no ārvalstīm, nav pakļauti pašizolācijai mājās. Piemēram, ja cilvēks atgriežas no Zviedrijas, un viņam nav saslimšanas simptomi, viņam 14 dienas jābūt mājās, maksimāli ierobežojot kontaktus ar citiem, savukārt citi mājinieki var turpināt ikdienas gaitas. Vienlaikus atbraukušajai personai jābūt ļoti atbildīgai, un nevajadzēt apciemot gados vecākus cilvēkus un personas ar hroniskām saslimšanām.

Profesors Uga Dumpis skaidro, ka karantīna slimajam nozīmē pilnīgu neiziešanu no mājas. Pašizolācija nozīmē, ka cilvēks var iziet no mājas (mežs, pludmale), bet nedrīkst kontaktēt ar citiem cilvēkiem tuvāk par diviem metriem un jābūt uzmanīgam ar virsmām (durvju rokturi, lifta poga utt). Plašāka skaidrojums ŠEIT.

No 18. marta ir ieviests jauns tālruņa numurs – 8303, uz kuru turpmāk varēs zvanīt pacienti, lai pieteiktos valsts apmaksātu COVID-19 analīžu veikšanai. Uz šo tālruni jāzvana tiem cilvēkiem, kuri ir atgriezušies no ārzemēm un kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums), kā arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām ar saslimšanas simptomiem. Savukārt uz ārkārtas tālruni 113 turpmāk jāzvana tikai tajos gadījumos, kad slimības simptomi ir smagi (ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums).

Pienākumi personām, kas atgriežas no Covid-19 skartajām valstīm:
  • Iedzīvotājiem 14 dienas pēc izbraukšanas no Covid-19 skartās valsts vai teritorijas jānovēro savs veselības stāvoklis un divas reizes dienā (no rīta un vakarā) jāmēra ķermeņa temperatūra.
  • Nekavējoties jāzvana uz 113, ja parādās kādas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi).
  • Jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. Šīs prasības šobrīd neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām.
  • Iedzīvotāji nedrīkst pakļaut citas personas inficēšanās riskam. Jācenšas samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (tas nozīmē neuzņemt viesus, neapmeklēt publiskas vietas, institūcijas, nedoties privātās vizītēs u. c.).
  • Iedzīvotājiem ir jāuzturas dzīvesvietā, nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām vietām, vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, iespēju robežās iedzīvotāji aicināti neizmantot sabiedrisko transportu.
Ja redzat vai Jūsu rīcībā ir informācija par iespējamu likumpārkāpumu, tostarp iespējamiem valdības noteikto ārkārtas situācijas ierobežojumu pārkāpumiem un COVID-19 paškarantīnas neievērošanu, aicinām zvanīt 110! Valsts policijas e-pasts informācijas sniegšanai par likumpārkāpumiem un tos izdarījušām personām - uzticiba@vp.gov.lv. 

Gadījumos, ja netiek ievēroti Ministru kabineta rīkojumā noteiktie drošības pasākumi, var tikt piemērota arī atbilstoša administratīvā vai kriminālā atbildība un sods. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikts, ka par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 10 līdz 700 eiro, juridiskajām personām — no 140 līdz 2800 eiro.

Pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei jāizmanto kāda no šādām iespējām:
  • piegāde mājoklī, izvairoties no kontakta ar piegādātāju;
  • pārtikas vai preču piegāde ar tuvinieku palīdzību, atstājot tās pie durvīm;
  • jālūdz pašvaldības sociālā dienesta palīdzība, izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku; Kocēnu novada Sociālā dienesta kontaktinformācija
  • ja nav citu risinājumu, veikalu jāapmeklē ar medicīnisko masku (vai arī aizklājot muti un degunu ar lakatu vai šalli) stundās, kad veikalā mazāk cilvēku, ievērojot divu metru distanci no veikala apmeklētājiem un pārdevējiem un ievērojot roku un klepus higiēnu.
Noderīga informācija:

LV portāla skaidrojums pašizolācijas režīmu

Comments