Kultūra‎ > ‎Kokmuižas svētki‎ > ‎

Kokmuižas svētku vēsture


VIDEO: Jau sestdien - lieliska atpūta Kokmuižas svētkos!

FOTO GALERIJAKokmuižas svētki (12.09.2015., foto: Vilnis Bērziņš)
https://goo.gl/photos/eEXbpnj2UcqFXivC9

Kokmuižas svētki (12.09.2015.; foto: Uģis Raibacis, Iveta Kalniņa)
https://goo.gl/photos/xGFxuvZ1KeW2xyG46

Kokmuižas svētki (12.09.2015.)
https://goo.gl/photos/jC5C2xp1dVa4vqD97

Kokmuižas svētki (12.09.2015.; foto: www.trawelnews.lv)
http://travelnews.lv/index.php?view=gallery&g_uid=6573

Kokmuižas svētki (12.09.2015., foto: Eva Eglīte)
https://goo.gl/photos/EykXbxTZLV1uM9AG8

Kokmuižas svētki (12.09.2015.; foto: Jānis Cigelskis)
https://goo.gl/photos/VXRiun9r9bsMUwud6

Kokmuižas svētki (12.09.2015.)
  

Kokmuižas svētki (12.09.2015.; foto: Liesma)
http://www.eliesma.lv/node/41881/bildes

Kokmuižas svētki (12.09.2015.; foto www.valmieraszinas.lv)
http://valmieraszinas.lv/fotoreportaza-pirmie-kokmuizas-svetki/

Paldies! Uz tikšanos nākamajos Kokmuižas svētkos!

VIDEO:


Uz pirmajiem KOKMUIŽAS SVĒTKIEM aicina aizraujoša programma!

Sestdien, 12. SEPTEMBRĪ, Kocēnos norisināsies unikāls un iedvesmojošs pasākums - pirmie KOKMUIŽAS SVĒTKI, kas iedzīvinās kultūrvēsturisko mantojumu. Pasākuma programma veidota, caurvijot senlaicīgo ar mūsdienu kultūru, rosinot izzināt un atklāt senās Kokmuižas teritoriju un atdzīvināt vēstures stāstus. 

Svētku norises sāksies plkst. 12.00, un visi pasākumi notiks vēsturiskajā Kokmuižas teritorijā. Īpašs akcents tiks likts uz seno Kokmuižas alus darītavas pagrabu, kas līdz šim nav bijis pieejams apskatei. Svētku ietvaros laukumā pie senā alus pagraba plānota plaša programma. Plkst. 12.00 notiks vēsturiskā alus pagraba atvēršana un svētku atklāšanas pasākums ar skanīgiem priekšnesumiem, rotaļīgām un sportiskām izpriecām, vīru spēkošanos un muižas spēlēm, radošām darbnīcām un meistarklasēm, pankūku cepšanu un īpašās muižas zaptes vārīšanu. 

No plkst. 13.00 līdz plkst. 17.00 norisināsies dažādas izklaidējošas un sportiskas aktivitātes, kuras organizēs Kocēnu 38. skautu vienības skauti. Aktivitātes norisināsies pie Kocēnu skautu centra un gar Kocēnu ezeriņa krastmalu.

No plkst. 15.00 apmeklētājus iepriecinās mūzikas un mākslas programma - 

15.00 Filmas “Nauris” demonstrēšana
16.00 Senie likteņstāsti
16.30 Koncerts: dziedātāja MNTHA 
18.30 Koncerts: mūziķi Kristaps Bedrītis un Rihards Lībietis
20.30 Koncerts: dziedātāja Mionia
23.00 Koncerts: grupa “Āres”

Būs iespēja mieloties no lielā muižas saimes zupas katla, atspirdzināties ar dzērieniem un stiprināties ar uzkodām. Visas svētku dienas garumā tiks radīts veiksmes stāsts – Kokmuižas alus garšas meklējumi, kas solās būt pārsteigumu pilni. Būs aplūkojama arī ekspozīcija par savulaik slaveno Kokmuižas alus darītavu. 


No plkst. 12.00 darbosies tirgus placis un meistardarbnīcas. Svētku dienā klātesošos sveiks un ar savu klātbūtni pasākumu spilgtinās pats muižas barons un muižas ļaudis, kuri būs tērpušies īpašos muižas tērpos, kas plašākai publikai tiks demonstrēti pirmo reizi.

Arī vēsturiskajā Kokmuižas pilī un skaisti iekoptajā parterā notiks dažādi iedvesmojoši pasākumi. No plkst. 13.00 interesenti aicināti piedalīties sarunā par Kokmuižas vēsturi. Vēsturnieku Ingrīdas Zīriņas un Valtera Grīviņa sarunu vadīs vēstures skolotāja Ineta Amoliņa. Plkst. 14.00 un plkst. 16.00 ikviens aicināts jaukā pastaigā ar gidu pa Kokmuižas teritoriju, izzinot aizraujošus faktus par senatnīgo un noslēpumaino Kokmuižu. No plkst. 14.00 savā varā pārņems viss darbīgais, skanīgais, krāsainais, radošais un garšīgais no muižas dzīves – dažādās aktivitātes ģimenēm ar bērniem: princešu un prinču radošā darbnīca, senie Kokmuižas stāsti, boksterēšanas darbnīca un gardumu kafejnīca.

Plkst. 17.00 apmeklētājus sagaida muzikāls baudījums - kamermūzikas koncerts, kurā piedalīsies Rīgas saksofonu kvartets un operdziedātāja Kristīne Gailīte. Plkst. 21.00 īpaši šim pasākumam veidotu Kokmuižas stāstu mūzikas, gaismas un kustību performancē izstāstīs viens no izcilākajiem akustiskās ģitāras meistariem Latvijā - Kaspars Zemītis, deju horeogrāfe Lilija Lipore un gaismu mākslinieks Egils Kupčs, kopīgi uzburot elegantu un mistiski iedvesmojošu priekšnesumu.

Kocēnu bibliotēkas velvju zālē no plkst. 13.00 līdz plkst. 21.00 būs skatāma Māra Grunska izstāde ”Rēgi”. Tas ir aizraujošs fotostāsts par pamestu vietu savdabīgo pievilcību un to auru, liekot apmeklētājiem fotogrāfijas aplūkot un izzināt pilnīgā tumsā, vien ar kabatas lukturīša palīdzību. Izstāde uz Kocēniem atceļojusi no Marka Rotko mākslas centra Daugavpilī.

Savukārt pie Kokmuižas ezeriņa plkst. 22.00 notiks īpašs nakts svētbrīdis. Klātesošo sirdis ar aizkustinošu dziedājumu valdzinās savdabīgais Latvijas tīrradnis - bards Haralds Sīmanis.

Vakara izskaņā plkst. 22.30 Kocēnu kultūras namā notiks saviesīga un izklaidējoša svētku balle, kurā spēlēs balles orķestris ”Bellacord”. Ieejas maksa - 3 EUR. Apmeklētāju ērtībai darbosies bufete.

Laipni aicināti uz pirmajiem Kokmuižas svētkiem! Priecāsimies, līksmosim un baudīsim krāšņos svētku mirkļus kopā!

Svētkus organizē Kocēnu novada dome. Atjaunots leģendārais 17. gadsimta zīmols - „Kokmuižas alus”


Alus darītava „Valmiermuižas alus” ir atjaunojusi vienu no Latvijas senākajiem alus zīmoliem „Kokmuižas alus”. Ar šo zīmolu atbilstoši 17. gs. alus brūvēšanas tradīcijām tiks darīti eila tipa ali. Pirmie divi eili jau ir izbrūvēti un to izveidē ieguldīti 30 tūkstoši eiro. Pašreiz tiek plānots, ka „Kokmuižas alus” eili veidos ap 5% no kopumā „Valmiermuižas alū” izbrūvētā alus. Pirmo reizi jaunās garšas varēs nobaudīt sestdien, 12. septembrī, Kocēnos, Kokmuižas svētku laikā.

Alus ar zīmolu ”Valmiermuižas alus”, atbilstoši pirms sešiem gadiem izvirzītajam mērķim, šobrīd ieņem ap 1% Latvijas alus tirgus. „Kāpināt apjomus, kā esam teikuši jau iepriekš, neplānojam. Taču aizvien biežāk cilvēki par labu atzīst restorānu ar ne tikai plašu vīna, bet arī izmeklētu alus piedāvājumu. Tāpēc piedāvāsim restorāniem arvien bagātākas un daudzveidīgākas alus garšas buķetes,” saka Aigars Ruņģis, „Valmiermuižas alus” saimnieks. „Mūsu attīstības nākamais solis alus baudīšanas kultūras veidošanā Latvijā ir atjaunot leģendāru Latvijas alus zīmolu ar senu vēsturi – „Kokmuižas alus”, kas piedāvās eilus ar intensīvu garšu.”

Līdz 19.gs beigām, kad aldari iemācījās brūvēt alu zemākās temperatūrās un populārs kļuva lager jeb „apakšējās” raudzēšanas alus, Latvijā un citviet pasaulē bija pieejams tikai eils jeb „augšējās” raudzēšanas alus. Šobrīd Latvijā, alus baudītājiem kļūstot izglītotākiem un prasīgākiem pēc garšu daudzveidības, atdzimst pieprasījums arī pēc eila tipa alus.

Pirmās ziņas par alus darīšanu Kokmuižā minētas 1688. gadā. 1867. gadā tā kļuva par lielāko muižas alus darītavu Livonijā. 1905. gadā „Kokmuižas alus” izstādē Parīzē saņēma zelta medaļu. Gadā Valmieras apriņķa alus darītavas Valmiermuižā un Kokmuižā izbrūvēja gandrīz tikpat daudz alus, cik Rīgas alus darītavas kopā. Savu darbību alus darītava Kokmuižā pārtrauca II Pasaules kara laikā.

„Kokmuižas alus” eili „Valmiermuižas alus” darītavā tiks darīti nelielā daudzumā. Tiem tiks izmantoti tikai „augšējās” raudzēšanas raugi, tā rodoties intensīvām garšas buķetēm kā 17.gs. Pašreiz izbrūvēti divi eili – “Salmu krāsas eils” 6.8% ar vienas šķirnes apiņiem un “Rudais eils” ar trīs dažādu šķirņu apiņiem 6.5%. Nākotnē plānots piedāvāt arvien jaunas apiņotas, intesīvas eila garšas.

Šā gada 8 mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu laika posmu pērn, „Valmiermuižas alus” darītava piegādājusi klientiem par 5% vairāk – 1,43 miljonus litrus alus, bet apgrozījums audzis par 12%, sasniedzot 2,75 milj. eiro. Izaugsmi veicināja „Valmiermuižas alus” garšu klāsta papildināšana ar „Kviešu alu” un pieprasījuma pieaugums restorānos un eksportā.


Izdota brošūra par seno Kokmuižas alus darītavu

Kokmuižas svētku ietvaros, kas norisināsies jau sestdien, 12. septembrī, tiks prezentēts jaunums – brošūra par seno Kokmuižas alus darītavu. Brošūru izdevusi Kocēnu novada dome, balstoties uz vēsturnieka Uģa Niedres veikto pētījumu un sadarbībā ar vēstures skolotāju Inetu Amoliņu. Brošūrā izmantota arī informācija un vēsturiskie attēli no Valmieras muzeja un Kocēnu pamatskolas novadpētniecības materiāliem.

Brošūra izdota A5 formātā uz 16 lapaspusēm. Tajā ietverta informācija gan par alus darīšanas tradīcijām Kokmuižā un alus darītavas sasniegumiem Baltijas mērogā, gan degvīna dedzināšanas tradīcijām, kā arī publicēta īsa Kokmuižas alus darītavas hronika. Brošūra papildināta ar vizuāliem uzskates materiāliem – senām fotogrāfijām, kas paspilgtina tekstuālo daļu. Vēsturiskie fakti liecina, ka pirmās ziņas par alus darīšanu Kokmuižā zināmas no 1688. gada 7. jūlija. Savukārt pēdējie dati par darītavu izskan 1944. gada rudenī, kad, vācu karaspēkam atkāpjoties, alus brūža teritorija tika sagrauta.

Brošūra pirmo reizi atklātībā nonāks tieši Kokmuižas svētkos – reprezentatīvā brošūras atvēršana notiks svētku atklāšanā, kas sāksies plkst. 12.00 pie senā Kokmuižas alus darītavas pagraba, kad plašākai publika simboliski atvērsies durvis uz vēsturiskajām pagraba telpām. Brošūru interesenti varēs saņemt svētkos visas dienas garumā. Pēc svētkiem brošūra tiks publicēta arī interneta vidē – pašvaldības mājaslapā www.kocenunovads.lv

BROŠŪRAKokmuižas svētkos notiks daudzveidīgi koncerti visas dienas garumā

Jau sestdien, 12. septembrī – Kokmuižas svētki! Plašā un daudzveidīgā programma piedāvās atpūtas iespējas ikvienam svētku apmeklētājam visas dienas garumā. Tostarp viesus iepriecinās vairāki mūziķi, kas sniegs savas koncertprogrammas.

Senajā Kokmuižas alus darītavas pagrabā, kas ar savām plašajām un vēsturiskajām telpām pārsteigs apmeklētājus, notiks vairāki koncerti.

Plkst. 16.30 uzstāsies ekstravagantā dziedātāja MNTHA, (Marija Mickeviča). Jaunā dziedātāja 2015. gada sākumā kļuva par konkursa Supernova sensāciju. Viņas neparastais dziedāšanas stils un uzstāšanās izpelnījusies plašu publikas interesi.

MNTHA

Plkst. 18.30 koncertēs mūziķi KRISTAPS BEDRĪTIS un RIHARS LĪBIETIS. K. Bedrītis ir mūziķis ar akustisko ģitāru, domām, pierakstiem un vēlmi nodot to visu cilvēkiem, kuri uz brīdi apstājas un ieklausās. Dziesmas top kā dienasgrāmatas ieraksti – tie ir personiski un pārdomu pilni vēstījumi, kas var būt gan priecīgi, gan bēdīgi. R. Lībieša pamatinstruments ir akustiskā ģitāra, kuras skaņas grib dzirdēt arvien vairāk cilvēku, jo mūziķis spēj apburt publiku ar savu spēli – tā ir gan virtuoza, gan ekspresīva, gan izjusta un gaumīga. Ģitāra tiek izmantota ne tikai kā stīgu instruments, kā pierasts, bet arī kā perkusīvs papildinājums skaņdarbiem.

 
   Kristaps Bedrītis                                                                Rihards Lībietis

Plkst. 20.30 ar koncertu uzstāsies dziedātāja MIONIA. Projekts ar nosaukumu Mionia radās 2010. gadā, kad māksliniece Maija Līcīte kļuva pazīstama kā iPhone meitene, jo pirmās dziesmas tapa un spēlējās aplikācijā NanoPhone. Katra Mionia uzstāšanās ir kā monoizrāde - atklāta saruna ar skatītāju - māksliniece ir individuāliste, kuras mūzika runā par brīvību, visumu, dvēseli un drosmi.

MIONIA

Plkst. 23.00 uzstāties grupa ĀRES, piedāvājot izbaudīt elektroniskās mūzikas ekspansīvos iespaidus.

ĀRES

Savukārt plkst. 22.00 uz Kokmuižas ezeriņa, izmantojot īpaši koncertam pielāgotu plostu, uzstāsies dziesminieks HARALDS SĪMANIS.

 HARALDS SĪMANIS

Unikāls Kokmuižas stāsts mūzikas, gaismas un kustību performancē

Sestdien, 12. septembrī, Kocēnos norisināsies pirmie atjaunotie Kokmuižas svētki, un īpaši šim notikumam par godu ekstravagantā salikumā ir veidots Kokmuižas stāsts mūzikas, gaismas un kustību performancē. Svētku apmeklētājiem šis stāsts tiks dāvināts pievakarē plkst. 21.00 Kokmuižas ēkā un Kokmuižas parterā, kur to stāstīs viens no izcilākajiem akustiskās ģitāras meistariem Latvijā - Kaspars Zemītis, viens no pieredzes bagātākajiem Latvijas dīdžejiem - Dj Monsta, deju horeogrāfe Lilija Lipore un gaismu mākslinieks Egils Kupčs, kopīgi uzburot elegantu un mistiski iedvesmojošu priekšnesumu. Stāsta scenārija autors – režisors Juris Jonelis. 

Šovā caurvijas mūzikas, gaismas, projekciju, dejas, ritma, mistikas un emociju spēks. Aicinām ikvienu tvert šo mirkļa burvību, izbaudot Kokmuižas stāstu un izjūtot mistērijas radīto atmosfēras valdzinājumu!

Mistērijas „Gaismas aleju krustpunktā” vēstījums ir par to, kā Saules zemes karalienes meita, atverot Gaismas laika vārtus, dodas izpildīt uzdevumu - atrast Tumšajā zemē kādu staru, kurš pulcētu ļaudis vienotā cerību starā un pildītu tos ar laimi un ticību gaišajiem laikiem. Stāsta noslēgumā pasaules viducī, kur gaismas alejas satiekas, visas radības uzceļ sev spēcīgu muižu no koka, kur vēl joprojām visi līksmojas un bauda Gaismas laika vārtu atvērto spēku.

Ar stāstu pilnā versijā var iepazīties ŠEIT.

Kokmuiža un parters no putna lidojuma


VIDEO: Kokmuižas svētkos - muižas tērpi!Piedalies radošās darbnīcās un izveido savu Kokmuižas svētku zīmi!Kokmuižas svētkos, sestdien, 12. septembrī, kad visapkārt virmos svētku noskaņa, ikviens pasākuma apmeklētājs varēs izgatavot savu Kokmuižas svētku zīmi, kā arī piedalīties meistarklasēs un radošajās darbnīcās – svētku viesi varēs aust stellēs, darboties ar mālu, kā arī uzzināt, kā top mucas. No plkst. 12.00 līdz plkst. 14.00 keramikas radošajā darbnīcā (keramiķi Laimdota Virskūna un Gatis Dzērve) apmeklētāji varēs izgatavot svētku zīmi, kas paliks par piemiņu no pirmajiem atjaunotajiem Kokmuižas svētkiem. No plkst. 12.00 būs iespēja izmēģināt aust stellēs (Valmieras lietišķās mākslas studijas vadītāja Elīna Tetere), kā arī uzzināt, kā top īstas mucas (Vaidavas pagasta dzīvesprieka akadēmija “Nu, Liela muiža!”). 

No plkst. 12.00 līdz plkst. 19.00 varēs tikt pie skaista svētku akcenta – sejiņu apgleznošana un body art (par maksu). Bet smaidu sejā noteikti radīs mazie, jaukie trusīši no Dikļu pagasta “Mežiņiem”. 

No plkst. 12.00 – 19.00 būs atvērts tirgus placis!Kokmuižas svētkos uz Kokmuižas ezeriņa dziedās Haralds Sīmanis

Kokmuižas svētkos, kas tiks atklāti jau šo sestdien, 12. septembrī, svētku apmeklētājus visas dienas garumā sagaida plaša pasākumu programma, tostarp arī vairāku mūziķu un dziedātāju koncerti. Viens no māksliniekiem, kas uzstāsies vakara izskaņā, būs dziesminieks Haralds Sīmanis. Plkst. 22.00 notiks īpašs nakts svētbrīdis un klātesošo sirdis ar aizkustinošu dziedājumu iedvesmos savdabīgais Latvijas tīrradnis - bards Haralds Sīmanis. 

Koncerts notiks neierastā vidē – Kokmuižas ezeriņā uz īpaši koncertam pielāgota plosta, un svētku apmeklētāji muzikālo sniegumu varēs klausīties no krastmalas, izbaudot tumsas valdzinājumu, rāmo vakaru un gaismas starmešu izgaismotos akcentus, melodijai plūstot un savijoties ar dabas klātbūtni. 

Haralds Sīmanis ir čigānu izcelsmes latviešu dziesminieks, ērģelnieks un ģitārists. Muzikālo izglītību nav ieguvis, bet ģitāras un ērģeļu spēli apguvis pašmācības ceļā. Jau 70. gados Sīmanis uzsāka sadarbību ar Arvīdu Ulmi, kura dzeju savās dziesmās izmanto joprojām. Atpazīstamību H. Sīmanis ieguva 1980. gadā, kad "Mikrofona dziesmu aptaujas" noslēguma koncertā izpildīja savu balādi "Ezers", kas ar savu skanējumu krasi atšķīrās no visa, kas līdz tam bija ticis pārraidīts Latvijas televīzijā. H. Sīmanis visbiežāk muzicē viens, uzstājoties baznīcās, kur ir iespēja izmantot ērģeles. Pēdējos gados viņam ir izveidojusies sadarbība arī ar Ievu Akurateri, Ilzi Grunti un citiem mūziķiem. Mūziķis ir izdevis vairākus albumus. 


Kokmuižas svētkos būs skatāma M.Grunska izstāde “Rēgi” no Marka Rotko mākslas centra

Kokmuižas svētku ietvaros sestdien, 12. septembrī, Kocēnu bibliotēkas velvju zālē no plkst. 13.00 līdz plkst. 21.00 būs skatāma Māra Grunska izstāde ”Rēgi”. Tas ir aizraujošs fotostāsts par pamestu vietu pievilcību, liekot apmeklētājiem fotogrāfijas aplūkot un izzināt pilnīgā tumsā, vien ar kabatas lukturīša palīdzību. Lukturīši būs pieejami uz vietas, tos izsniegs apmeklētājiem, ieejot bibliotēkas velvju zālē. Izstāde uz Kocēniem atceļojusi no Marka Rotko mākslas centra Daugavpilī.

Fotogrāfiju sērijā autors atveido pamestas ēkas, tostarp bumbu patvertnes, sakaru bunkurus, kodolraķešu bāzes un rūpnīcas Latvijā. Šajos pamestajos un iznīcībai pakļautajos objektos fotogrāfs saskata īpašu šarmu, ko vēlas parādīt citiem. Māris Grunskis stāsta: „Izstādē „Rēgi” vēlos parādīt pamestības savdabīgo auru un pievilcību. Vietas, kas kādreiz bijušas slepenas un svarīgas, vietas, kas spēja iznīcināt veselas pilsētas tūkstošiem kilometru attālumā, vai tieši pretēji – vietas, kuras bija paredzētas, lai pabarotu vai paglābtu simtiem vai pat tūkstošiem cilvēku dzīvības. Mūsdienās gandrīz visas tās ir pagājušo politisko iekārtu un starptautisku konfliktu rēgi. Ēkas ir pusnojauktas, metāla zagļu izlaupītas, taču uzraksti uz sienām, norādījumi apkalpojošajam personālam un dažreiz pat dokumentācijas paliekas joprojām nes kādreizējā nozīmīguma atmosfēru. Tie ir rēgi, kas dažkārt biedē, citreiz izskatās amizanti, bet bieži mēs tos nepamanām un vienkārši paejam garām pa ceļam uz darbu.” Fotogrāfiju sērija sāka veidoties 2009. gadā. Pirmo reizi tā tika demonstrēta Latvijas fotogrāfijas muzejā Rīgā 2014./2015. gadu mijā, tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Māris Grunskis (1985) ar fotografēšanu sācis nodarboties četrpadsmit gadu vecumā. Šobrīd pievērsies pilsētvides skatu, pamestu vietu, un dabas skatu fotografēšanai. Strādājis par ārštata fotogrāfu „Neatkarīgajā Rīta Avīzē”. No 2008. līdz 2012. gadam veiksmīgi piedalījies Latvijas Universitātes bioloģijas fakultātes ikgadējos fotokonkursos „Mana šī gada labākā dabas bilde”. Pirmā personālizstāde „232 km” tika atklāta 2009. gadā Daugavpils domes administrācijas Rīgas birojā, šajā pašā gadā Māris piedalījās jauno fotogrāfu darbu izstādē „Rosols” Daugavpilī. Māris Grunskis ir bijis Ogres fotokluba biedrs no 2010. līdz 2013. gadam. 2012. gadā ieguva 2. vietu fotokonkursā “Latvijas fotogrāfi atklāj Latgali” nominācijā “Daba”, Novadpētniecības muzejā. Piedalījies radošajā nometnē „Karosta – fotoosta” 2012. un 2013. gadā. 2014. gada pabeidzis fotokursus Tehniskās jaunrades namā 2Annas Andreja Granta fotostudijā.

Kokmuižas svētkos aizraujošas aktivitātes nodrošinās Kocēnu skauti


Kokmuižas svētku laikā, sestdien, 12. septembrī, no plkst. 13.00 līdz plkst. 17.00 norisināsies dažādas izklaidējošas un sportiskas aktivitātes, kuras organizēs Kocēnu 38. skautu vienības skauti vadītājas Sandras Grīnliņas vadībā. Aktivitātēs, kas norisināsies pie Kocēnu skautu centra un gar Kocēnu ezeriņa krastmalu, aicināti iesaistīties gan dažāda vecuma bērni, gan par savu veiksmi un sportisko garu pārliecināties varēs arī jaunieši un pieaugušie.

Svētku apmeklētājiem būs iespēja iesaistīties īpašās skautu maizes cepšanā uz ugunskura, savus spēkus pārbaudīt varēs, kāpjot pa “Dieva kāpnēm” līdz pat koku galotnēm (ar atbilstošu ekipējumu), izbaudīt nobraucienu pa gaisa trošu ceļu, pārvarēt šķēršļu trasi un, protams, iepazīties ar skautu organizāciju un uzzināt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem par vienības darbību un aizraujošajām ikdienas aktivitātēm.

Gatavojoties Kokmuižas svētkiem, pagājušās nedēļas nogalē Kocēnu skauti paši saviem spēkiem ir izveidojuši kāpnes, kas ved uz jaunizveidoto laukumu pie alus darītavas pagraba.

Jau vēstīts, ka sestdien, 12. septembrī, no plkst. 12.00 visas dienas garumā notiks unikāls pasākums – pirmie atjaunotie Kokmuižas svētki. 

Kocēnos pie Kokmuižas dīķa ganās krāsains sapņu zirgs


Kocēnos pie Kokmuižas dīķa tapis krāsains sapņu zirgs, kas sestdien, 12. septembrī, gaišu zvaigžņu uguntiņu apmirdzēts, sagaidīs Kokmuižas svētku viesus. Šo tēlu izveidojuši Valmieras Mākslas vidusskolas audzēkņi no 250 krāsainiem ķieģeļiem, kurus dāvināja vadošais keramisko būvmateriālu ražotājs Baltijā - uzņēmums "Lode".

Ideja veidot tieši zirgu radusies Valmieras Mākslas vidusskolas pasniedzējam Aivaram Benužam, kurš to raksturo ne tikai kā darba simbolu – zirgs nozīmē ātrumu un izturību, dzīvesprieku, optimismu, un tas līdzi nes labvēlīgas pārmaiņas. Un tāds ir arī Kocēnu novads – strādīgs, darbīgs un vērsts uz spēcīgiem nākotnes mērķiem. 

Sestdien Kokmuižas svētku dienas pievakarē zirgs tiks ieskauts dažādos zvaigznājos, kas izgaismos izveidoto darbu, radot iedvesmojošu noskaņu. 

Krāsaino zirgu veidoja 21 audzēknis no Valmieras Mākslas vidusskolas 1. kursa – no interjera dizaina nodaļas, reklāmas dizaina nodaļas, metāla izstrādājumu dizaina nodaļas un tekstilizstrādājumu un apģērbu dizaina nodaļas.
  


Aicina uz Kokmuižas svētku talku!

Jau sestdien, 12. septembrī, norisināsies grandiozais pasākums - pirmie atjaunotie Kokmuižas svētki. Lai svētki varētu notikt pēc iespējas sakoptākā vidē, Kocēnu novada dome aicina ikvienu ceturtdien, 10. septembrī, plkst. 13.00 iesaistīties talkā, lai kopīgais darbs radītu ne tikai sakārtotu apkārtni, kas gatava uzņemt tuvus un tālus svētku viesus, bet arī kopīgu prieku par paveikto! Talkā aktīvi iesaistīsies arī Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis, kā arī deputāti un pašvaldības darbinieki, lai ar darba sparu apliecinātu svētku nozīmīgumu. 

Pulcēšanās pie Kocēnu skolas. Darbos iesaistīties aicināti arī vecāko klašu skolēni. Talkas dalībnieki tiks nodrošināti ar nepieciešamajiem darba rīkiem.

Paldies par atsaucību un uz tikšanos gan talkā ceturtdien, gan skaistajos Kokmuižas svētkos sestdien, 12. septembrī!

Kokmuižas svētkos prezentēs krāšņos muižas tērpus


Sestdien, 12. septembrī, kad visas dienas garumā Kocēnos notiks Kokmuižas svētki, grandiozo pasākumu ar savu klātbūtni pagodinās muižas barons, kā arī muižas ļaudis, kuri būs tērpušies īpašos muižas tērpos, kas plašākai publikai tiks demonstrēti pirmo reizi. 

Tērpi tika iegādāti Kocēnu novada domes projekta “Cauri gadsimtiem nāci dziesmas darināt, nāci dejas izdejot!” ietvaros, kam tika piešķirts Eiropas Savienības finansējums. Kopumā tika uzšūti 13 muižas tērpi sievietēm un septiņi muižas tērpi vīriešiem Kocēnu pagasta kultūrvēsturisko vērtību popularizēšanai. 

Projekta ietvaros tika iegādāti ne tikai šie krāšņie muižas tērpi, bet arī 10 Ziemeļvidzemes tautas tērpu komplekti Kocēnu kultūras nama vidējās paaudzes tautas deju kolektīvam “Savieši”, 24 – sievu tērpi, desmit vīru tērpi un viens – jauktā kora “Imera” diriģentam. Šie tērpi jau izdaiļojuši dažādus pasākumus gan Kocēnu novadā, gan citviet. 

Projekta pamatideja bija nodrošināt Kocēnu pagasta amatierkolektīvu kvalitatīvu darbību un to pamatdarbības sasaisti ar gadsimtos veidojušām kultūrvēsturiskām vērtībām Kocēnos – Kokmuižas pils vēsturi un tās parku.


Kokmuižas svētkos - muižas tirgus!


Sestdien, 12. septembrī, no plkst. 12.00 - 19.00 Kokmuižas svētku laikā darbosies arī muižas tirgus placis. Šobrīd dalībai tirdziņā pieteikušies vairāk nekā 40 tirgotāju! Vēl var pieteikt savu dalību, zvanot pa tālruni 26328943.Kokmuižas svētkos rādīs filmu “Nauris”, kuras epizodes filmēšanā uzspridzinātas Kokmuižas alus darītavas drupas

Sestdien, 12. septembrī, Kokmuižas svētku ietvaros Kocēnos notiks daudz dažādu aktivitāšu, tostarp arī filmas “Nauris” demonstrēšana. Filma "Nauris" ir 1957. gada latviešu padomju spēlfilma. Filmas režisors - Leonīds Leimanis. Filma uzņemta Rīgas Mākslas un hronikālo filmu studijā (Rīgas kinostudija), vairāki filmas fragmenti filmēti dažādās vietās Latvijā. Viena no šīm vietām ir arī Kokmuiža, un filmas uzņemšana ir bijis liktenīgs mirklis Kokmuižas kompleksa ēku pastāvēšanas vēsturē. Filmējot kādu no ainām, bijis paredzēts spridzināt vecās Kokmuižas alus darītavas drupas. Sprādziena rezultātā blakus esošajā Kokmuižas baltajā dzīvojamā namā parādījās liela plaisa, kuras rezultātā šī ēka no Kokmuižas ansambļa pazuda. Mūru spridzināšana filmas laikā iznīcināja pēdējos Kokmuižas alus brūža tajā laikā vēl redzamos pavedienus.

Filmas demonstrēšanas sākums plkst. 15.00. 

Filmas sižets: Nauris ar savu mazo māsu un vectēvu Upmali dzīvo nelielā piejūras ciematā. Nauris uzzina par skolas apzagšanu, ko paveicis vectēvs kopā ar Lazdānu. Vēlēdamies aizstāvēt savu vectēvu, Nauris slepus nogādā nozagto atpakaļ uz skolu, tādā veidā izraisot uz sevi aizdomas. Nauri aizstāv viņa skolasbiedri. 

Interesants ir fakts, ka filmēšanās laikā galvenajam varonim Naurim - Haraldam Ritenbergam – pašam bez dublieru palīdzības bija jāmet salto, jājāj ar zirgu un jāsatiekas ar vilcienu pašnāvības epizodē.

Kokmuižas svētku PROGRAMMA - ŠEIT
         
      

                                               Baltā māja                                                                                            Kokmuižas alus darītava


Kokmuižas svētkos uzstāsies Rīgas saksofonu kvartets un operdziedātāja Kristīne Gailīte

Sestdien, 12. septembrī, plkst. 17.00 Kokmuižas svētku ietvaros senatnīgi romantiskā gaisotnē notiks kamermūzikas koncerts “Ir viens vakars”, kurā uzstāsies Rīgas saksofonu kvartets un operdziedātāja Kristīne Gailīte. Koncerts notiks pašā Kokmuižas sirdī - Kokmuižas parterā. Koncertā izskanēs G.F. Hendeļa, J. Mediņa, A. Kalniņa, J.S. Baha, J. Mediņa, P. Barisona, J. Vītola, A. Žilinska, M. Kērtisa, P. Ituraldes u.c. izcilu mūziķu kompozīcijas. Koncerta apmeklējums – bez maksas. 

Kristīne Gailīte absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmijas Vokālo nodaļu Lilijas Zilveres klasē (1998) un maģistrantūru prof. Anitas Garančas klasē (2003). Vokālo meistarību papildinājusi meistarklasēs Norvēģijā, Kristiansamnā pie prof. Alesandro Paljaci (2004). Latvijas Nacionālās operas soliste kopš 1998. gada. Kopā ar Operas trupu viesojusies Taivānā, Igaunijā, Somijā. Sniegusi solokoncertus Briselē un kopā ar Malmes operas orķestri Malmē (Zviedrija), kā arī Norvēģijā, Somijā un Kanādā. Soliste pastāvīgi viesojas Igaunijas Nacionālajā operā. 2006. gadā debitējusi Maskavas Lielajā teātrī Nakts karalienes lomā V.A.Mocarta operā "Burvju flauta". Piedalās lielas formas darbu atskaņojumos un kamermūzikas programmās. Jāzepa Vītola Starptautiskā vokālistu konkursa laureāte (1995), Starptautiskā vokālistu konkursa pusfināliste (Vācija, Drēzdene, 2001). Aldara Gada balvas laureāte (2001), korporācijas Talavija profesora Paula Saksa Atzinības balvas ieguvēja (2001), Lielās mūzikas balvas laureāte (2002), Teātra balvas ieguvēja (2002).


Rīgas Saksofonu kvartets:
Katrīna Kivleniece – soprāna saksofons
Artis Sīmanis – alta saksofons
Ainars Šablovskis – tenora saksofons
Baiba Tilhena – baritona saksofons

Rīgas saksofonu kvartets daudzsološi sevi pieteica 1992. gadā, un tieši ar tā darbību ir aizsākusies akadēmiskās saksofonmūzikas ēra latviešu mūzikā. Toreiz kvarteta komanda bija citāda, bet pašreizējā sastāvā mūziķi ir kopā kopš 2013. gada. Kvartetu izveidoja un vada Artis Sīmanis - starptautiskā saksofonmūzikas festivāla "Saxophonia" iniciators un mākslinieciskais vadītājs.

Kvartets koncertē ne tikai koncertzālēs, bet arī skolās, baznīcās, pilīs, izstāžu atklāšanās un brīvdabas koncertos. Savā vairāk nekā divdesmit gadu pastāvēšanas laikā kvartets bez koncertiem Latvijā muzicējis arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā, Izraēlā, Armēnijā, Kazahstānā, Maķedonijā, Kosovā, Bosnijā-Hercogovinā un Uzbekistānā. Rīgas saksofonu kvartets piedalījies starptautiski nozīmīgos mūzikas festivālos un pārstāvējis Rīgu tās kultūras dienās Varšavā, Porto, Lībekā, Maskavā un Prāgā. Par aktīvu koncertdarbību un augstu māksliniecisko sniegumu 1999. gadā tas saņēmis Lielo Mūzikas balvu – Latvijas valsts augstāko apbalvojumu mūzikā.Kokmuižas svētkos notiks vīru spēkošanās


Kokmuižas svētkos, kas notiks sestdien, 12. septembrī, neiztikt arī bez muižas spēcīgākā vīra noskaidrošanas – ikviens interesents varēs izmēģināt savus spēkus 20 kg smagas mucas mešanā, kā arī mucas turēšanā uz laiku jeb krucifiksā. Būs arī disciplīnas dāmām.

Sacensības sāksies no plkst. 13.00, un tās vadīs Kocēnu novada spēkavīrs Aivars Šmaukstelis, kurš šī gada Latvijas čempionāta finālā Ogrē izcīnīja 3. vietu. 

Spēkošanās notiks senā Kokmuižas alus darītavas pagraba teritorijā.

Aicina iesaistīties īpašās Kokmuižas zaptes gatavošanāSestdien, 12. septembrī, kad norisināsies pirmie atjaunotie Kokmuižas svētki, pasākuma laikā notiks arī dažādas muižas aktivitātes, un dažas no tām ir saistītas ar mielastu un našķu gatavošanu - jau no plkst. 12.00 notiks pankūku cepšana un īpašas muižas zaptes vārīšana. Lai zapte izdotos pēc iespējas gardāka un tajā tiktu izmantotas dažādas tuvējā apkārtnē audzētas atbilstošas rudens veltes, ja vien iespējams, aicinām iesaistīties tās tapšanā, atnesot ābolus, plūmes, ogas. 

Zaptes vārīšanai paredzētos augļus un ogas lūgums nogādāt līdz piektdienai, 11. septembrim (ieskaitot), Kocēnu kultūras namā. 

Aicinām ciemos baudīt svētku noskaņu un mieloties ar muižas gardumiem! Uz tikšanos 12. septembrī Kokmuižā!
Ċ
janis.paze@valmraj.lv,
2016. gada 8. febr. 22:51
Comments