Pašvaldība‎ > ‎COVID-19‎ > ‎Iedzīvotājiem‎ > ‎

Saslimstība ar Covid-19 turpina pieaugt. Ja saņem pozitīvu testu – rīkojies atbildīgi!

Publicēja 2021. gada 12. janv. 02:10Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 12. janv. 02:10 ]
Izvērtējot aktuālos epidemioloģiskos datus Latvijā, var novērot, ka saslimstība ar Covid-19 joprojām pieaug un jaunatklāto gadījumu skaits ir ļoti augsts.

Pozitīvo gadījumu skaits pieaudzis par 14,7%, un kopumā bija 7071 inficēto (pirms septiņām dienām – 6167 gadījumi) jeb vidēji 1010 jauni gadījumi dienā (pirms septiņām dienām – vidēji 881 gadījums dienā). Aizvadītajā nedēļā tika veikti kopumā 75 846 testi, un pozitīvo testu īpatsvars bija 9,3%. Veikto Covid-19 testu skaita dinamika pieaugusi par 44,8%, vidēji dienā tika veikti 10 835 testi.

Ģeogrāfiski slimības izplatības pieaugums novērojams visos Latvijas reģionos, izņemot Rīgu, kur vērojama saslimstības stabilizācijas tendence, tādējādi apliecinot piemēroto drošības pasākumu efektivitāti. Izteiktāks saslimstības pieaugums vērojams 15 līdz 49 gadus veco iedzīvotāju vidū, un īpaši – 15-19 gadus veco jauniešu vidū. Epidemiologi norāda, ka šobrīd pozitīvs tests ir tiem cilvēkiem, kuri inficējušies svētku nedēļas laikā – aptuveni no 24.-30. decembrim.

Pieaugot inficēto cilvēku skaitam, turpina palielināties ar Covid-19 stacionēto pacientu skaits. Septiņu dienu laikā stacionēto skaits pieaudzis par 11,4%, slimnīcās nokļuva vidēji 134 cilvēki dienā (pirms septiņām dienām – 120 stacionētu pacientu dienā). Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 11. janvāri liecina, ka šobrīd Latvijas stacionāros ar vidēji smagu un smagu Covid-19 norises gaitu ārstējas kopumā 1200 pacienti.

Atgādinām, ka Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, veicot Covid-19 paņemto paraugu sekvenēšanu, viena Covid-19 pacienta paraugā ir konstatējis jaunā koronavīrusa variantu, kas saistīts ar ceļojumu uz Apvienoto Karalisti. Lai samazinātu jaunā vīrusa paveida izplatīšanās risku, visiem, kuri ierodas Latvijā no Apvienotās Karalistes, obligāti jāveic Covid-19 tests un stingri jāievēro 10 dienu pašizolācijas prasības. Epidemiologi mudina ikvienu iedzīvotāju vēl rūpīgāk ievērot noteiktos drošības pasākumus un mazināt savstarpējos tiešos kontaktus ar cilvēkiem, ar kuriem ikdienā nedzīvo vienā mājsaimniecībā.

Atgādinām, ka vēl līdz 25. janvārim paplašinātas iespējas veikt valsts apmaksātu testu uz Covid-19, ja ir saslimšanas pazīmes (piemēram, akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.). Iebraucot no Apvienotās Karalistes pieteikties Covid-19 bezmaksas testam bez ģimenes ārsta nosūtījuma var arī gadījumos, kad saslimšanas simptomu nav.

Savlaicīga rīcība pozitīva testa gadījumā var pasargāt no inficēšanās citus!

Ņemot vērā arvien pieaugošo epidemiologu slodzi, atgādinām – ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi (https://www.spkc.gov.lv/lv/covid-19-pacientiem) vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, un pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus (https://www.spkc.gov.lv/lv/majas-karantina-kontaktpersonam). Šobrīd par kontaktpersonas statusu informē arī darba devējs un ģimenes ārsts, kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā E-veselība.

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, mudinām vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un pēc palīdzības vērsties savlaicīgi, zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) pa tālruni 113.

Papildu informācija Covid-19 slimniekiem un kontaktpersonām: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19

Oficiālā un aktuālā informācija par vakcīnām pret Covid-19 un vakcinācijas procesa norisi Latvijā: https://www.spkc.gov.lv/lv/vakcinas-pret-covid-19
Comments