Pašvaldība‎ > ‎COVID-19‎ > ‎Iedzīvotājiem‎ > ‎

Līdzšinējos Covid-19 ierobežojumus pagarinās līdz 7.februārim; 1.-4. klases atsāks mācības attālināti

Publicēja 2021. gada 19. janv. 06:33Kristers Blūms   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 19. janv. 06:33 ]
Līdz 7.februārim tiks pagarināti pašlaik spēkā esošie drošības pasākumi, lai mazinātu saslimstību ar Covid-19, otrdien konceptuāli lēma valdība. Vienlaikus arī 1.-4. klašu skolēni no pirmdienas mācības skolās atsāks attālināti.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") attālinātā preses konferencē skaidroja, ka šonedēļ pirmo reizi vērojam zināmu stabilitāti Covid-19 saslimstības rādītājos, taču viņš norādīja, ka mērķis nav stabilitāte, bet gan saslimstības samazinājums. Vienlaikus Kariņš uzsvēra, ka situācija slimnīcās joprojām ir izteikti kritiska.

"Mēs lēmām, ka pagarināsim esošos ierobežojumus līdz 7. februārim. No pirmdienas mazākās klasītes atsāks mācības, bet atsāks tās attālināti," norādīja Kariņš.

1.-4. klašu skolēni no pirmdienas, 25.janvāra mācības atsāks attālināti. Iepriekš šo klašu skolēniem līdz 22.janvārim tika pagarināts ziemas brīvlaiks. Savukārt 5.-12. klašu skolēni jau no 11.janvāra mācās attālināti. 
Vienlaikus noteikts, ka līdz 7.februārim mājsēde no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00 jāievēro naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu.

Nedēļas sākumā premjers jau izteicās, ka pašlaik nav nekāda pamata domāt, ka valdība tagad varētu atcelt vai īpaši mīkstināt Covid-19 apkarošanai noteiktos ierobežojumus, jo situācija pagaidām tikai nedaudz stabilizējas, bet ir jāpanāk saslimstības samazināšanās.

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") iepriekš pauda līdzīgu nostāju, uzsverot, ka nav pamata domāt, ka varētu īpaši mīkstināt vai radikāli mainīt kopējos ierobežojumus, jo Veselības ministrija (VM0 uzsver, ka Latvija šobrīd nevar atļauties jebkādu veida saslimstības pieaugumu.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs skaidroja, ka stingri ierobežojumi nes rezultātu, tādēļ jāturpina tie saglabāt: “Šī nedēļa ir pirmā kopš septembra, kad nedaudz samazinās saslimstība, bet nevaram būt apmierināti ar šo rezultātu, jo saslimšanas gadījumu skaits joprojām ir liels – apmēram 850 gadījumi katru dienu.”
Kādi drošības pasākumi būs spēkā līdz 7.februārim?

Izglītībā:
No 25.janvāra 1.-4. klašu skolēni mācīsies attālināti.
5.–12. klašu skolēni mācīsies attālināti.
Klātienē drīkstēs notikt klīniskā prakse rezidentūrā un praktiskās nodarbības 6. studiju gada medicīnas studentiem, lai sniegtu atbalstu slimnīcām.
Klātienē darbosies speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi.
Citas praktiskās nodarbības (arī individuāli) iespējamas tikai attālināti. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos utml. nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti.
Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti.

Sportā:
Tāpat kā līdz šim amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Kultūrā:
Nestrādās izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus.
Bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas uz mājām.
Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpināsies darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Pakalpojumi:
Nestrādās visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).
Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
Nenotiks fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
Nenotiks dzinējmedības.

Darba vietās:
Tāpat kā līdz šim ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Tirdzniecībā:


Līdz 7.februārim klātienē darbosies tikai:
 • aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas);
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;
tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
 • pārtikas preces;
 • higiēnas preces;
 • pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
 • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
 • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
 • dzīvnieku barību un preces;
 • preses izdevumus;
 • sabiedriskā transporta biļetes;
 • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
 • mājražotāju lauksaimniecības produkciju;
 • ziedus.

Ekonomikas ministrijā informēja, ka no 12. janvāra paplašināti klātienē nopērkamās saimniecības preces ar:
• zeķbiksēm, zeķēm, elastīgām zeķēm;
• šallēm, lakatiem, kaklautiem, cepurēm;
• cimdiem;
• precēm virsmu uzkopšanai (virsmu tīrāmās lupatiņas u.tml.);
• lāpstām un liekšķerēm (t.sk. sniega lāpstām);
• elektroierīcēm telpu apsildīšanai.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. Spēkā ir stingri ierobežojumi līdz 25. janvārim, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā.
Comments