Pašvaldība‎ > ‎COVID-19‎ > ‎

Iedzīvotājiem


No 25. janvāra Latvijā varēs ieceļot, uzrādot tikai viena veida negatīvu Covid-19 testu

Publicēja 2021. gada 25. janv. 10:48Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 2. marts 05:14 ]

Valdība pieņēma stingrākus noteikumus visiem ieceļotājiem, nosakot, ka no 25. janvāra, lai ieceļotu Latvijā, būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts pēc starptautiski atzītas precīzākās metodes. Personām, kas nesen (līdz trim mēnešiem) izslimojušas Covid-19, būs jāuzrāda ārsta izziņa, ka persona nav infekcioza.

Papildu drošības pasākumu mērķis ir pasargāt no vīrusa infekcijas ievešanas un mudināt iedzīvotājus pārvietoties tikai būtisku iemeslu, ģimenes apstākļu vai darba dēļ.

No 25. janvāra, iebraucot Latvijā, būs derīgs tikai viena veida tests - polimeriāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests (Polymerase chain reaction (PCR) test). PĶR tests tiek plaši izmantots visā pasaulē, jo tā ir starptautiski atzīta precīzākā metode, lai noteiktu Covid-19.

Kā iepriekš ziņots, no 15. janvāra, lai ieceļotu Latvijā, ir nepieciešams apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu un par to ir jābūt atzīmei aizpildītajā covidpass.lv anketā. Tests jāveic ne agrāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas pārvadātāja transportlīdzeklī vai pirms Latvijas robežas šķērsošanas individuāli, piemēram, ar privāto autotransportu. Personām, kas izslimojušas Covid-19, lai ieceļotu Latvijā ir jāuzrāda ārsta izziņa, kas apliecina, ka persona nav infekcioza.

Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ar augstu inficēšanās risku ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, kā arī citas Slimības profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās drošības norādes.

Joprojām aicinām atbildīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un rūpīgi iepazīties ar to valstu epidemioloģiskās drošības prasībām, caur vai uz kurām ceļotājam jādodas.

Attālināto mācību veiksmīgai norisei - atbalsta vebināri jaunāko klašu skolotājiem un vecākiem

Publicēja 2021. gada 25. janv. 10:45Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 10:45 ]

Sākoties attālinātajām mācībām 1. -  4. klašu skolēniem, Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru sagatavojusi divu tiešsaistes vebināru ierakstus.

Pedagogiem domātajā vebinārā, kas notika 21. janvārī, skolotāji var iepazīties ar Laurenču sākumskolas, Jūrmalas alternatīvās skolas un Brocēnu vidusskolas pieredzi, organizējot attālināto mācību darbu. Laurenču sākumskolas direktors Kristaps Zaļais un skolotāja Monta Malkause, Jūrmalas Alternatīvā skolas skolotāja Liene Jankovska un Brocēnu vidusskolas direktora vietniece Vivita Ķezbere stāsta gan par savu pedagoģisko pieredzi, strādājot attālināto mācību apstākļos, gan dalās ar daudziem ikdienā praktiski lietotiem materiāliem, kas var noderēt salīdzināšanai un paraugam: stundu sarakstiem attālinātajām un tiešsaistes mācībām; metodēm, kā organizēt darbu ar pirmklasniekiem, vērtēšanas un atgriezeniskās saites veidošanas piemēriem.

22. janvāra vebinārā vecākiem piedalās Latvijas Universitātes pētniece, psiholoģe Liena Hačatrjana, Rīgas pilsētas sākumskolas dibinātāja un “Skola-2030” konsultante Solvita Lazdiņa un pašvadītas mācīšanās eksperts, psihologs Edmunds Vanags. Vebināra eksperti piedāvā konkrētus paņēmienus, kas var noderēt vecākiem, organizējot bērnu mācīšanos mājās un atbild uz vecāku biežāk uzdotajiem jautājumiem. Piemēram, kas ir un kas nav vecāku atbildība attālinātajās mācībās, kā veidot saziņu ar skolu, ko darīt gadījumos, ja neizdodas atrast kopīgu valodu ar skolotājiem un kā rīkoties, ja mājās nav pieejams pietiekams tehniskais nodrošinājums attālinātajām mācībām.

Abos vebināros piedalās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, raksturojot kopīgo situāciju valstī, saistībā ar attālināto mācīšanos un atbildot uz vebināra skatītāju tiešsaistē uzdotajiem jautājumiem.

29. janvārī IZM organizēs nākamo vebināru, kurā runāsim par aktuālajiem jautājumiem attālinātā mācību procesa norisē.

Vebināru ieraksti pieejami ŠEIT

Drošības pasākumi sabiedriskajā transportā noteikti līdz 7. februārim

Publicēja 2021. gada 25. janv. 10:36Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 10:39 ]

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, Covid-19 izplatības ierobežošanai, valdība lēmusi pagarināt iepriekš noteiktos drošības pasākumus sabiedriskajā transportā līdz 7. februārim.

Līdz 7. februārim spēkā paliks drošības pasākumi sabiedriskajā transportā, kas nosaka - pasažieru skaits sabiedriskajā transportā nedrīkst pārsniegt 50% no tā ietilpības. Atbilstoši tam sabiedriskā transporta pārvadātājiem ir jānodrošina pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, un, ja transportlīdzeklī tā specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, tajā ir jābūt marķētām sēdvietām.

Sabiedriskajā transportā, tai skaitā taksometros, sejas maskas ir jālieto gan transportlīdzekļa vadītājam, gan pasažieriem, tostarp arī bērniem no 7 gadu vecuma. Sejas maskas sabiedriskajā transportā varēs nelietot bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu, un personas ar kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem.

Sabiedrisko transportu nedrīkst izmantot iedzīvotāji, kuriem ir pozitīvs Covid-19 tests vai kuri atzīti par kontaktpersonām.

Sabiedriskā transporta izmantošana mājsēdes laikā

Mājsēde noteikta arī no 5. līdz 7. februārim laikā no plkst. 22.00 līdz 5.00. Atgādinām, ka mājsēdes laikā sabiedriskā transporta darbības laiks netiek ierobežots, lai primāri nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu uz un no darba.

Iedzīvotāji var izmantot arī taksometra vai pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili pakalpojumu. Taksometrā var braukt viens pasažieris, izņemot gadījumus, ja pasažieris pārvietojas kopā ar nepilngadīgu bērnu vai personu, kam nepieciešama asistenta palīdzība. Tas attiecas arī uz pasažieru komercpārvadājumiem ar vieglajiem automobiļiem.

Iedzīvotājiem, kas ir ieceļojuši Latvijā no ārvalstīm un dodas uz savām dzīvesvietām vai arī dodas uz ostu, lidostu, autoostu vai dzelzceļa staciju, lai izceļotu no valsts, ir jābūt biļetei vai citam braucienu apliecinošam dokumentam. Tāpat ir atļauts sagaidīt ieceļotāju, kas atgriežas no ārvalstīm, un nogādāt to dzīvesvietā, uzrādot braucienu apliecinošu dokumentu.

Aicinām ievērot visus valstī noteiktos drošības pasākumus, izvērtējot nepieciešamību braukt ar sabiedrisko transportu.

Finanšu ministrija saskaņo 5,6 miljonu eiro piešķiršanu piemaksām bērnudārzu pedagogiem un atbalsta personālam

Publicēja 2021. gada 25. janv. 10:26Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 10:26 ]

22. janvārī Finanšu ministrija (FM) ir saskaņojusi atbalstu 5,6 miljonu eiro apmērā vienreizējām piemaksām 300 eiro apmērā pirmsskolas un speciālās izglītības iestāžu pedagogiem un personām, kuras sniedz aukles pakalpojumus, par darbu Covid-19 pandēmijas laikā. Priekšlikums iepriekš atbalstīts finanšu ministra Jāņa Reira vadītajā grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam.

Nepieciešamais finansējums atbalsta izmaksāšanai aprēķināts 5,6 miljonu eiro apmērā. No tā 4,4 miljonus eiro paredzēts izmaksāt piemaksās pedagogiem, bet 1,2 miljonus eiro – atbalsta personālam (auklēm, pedagogu palīgiem).

“Bērnudārzu pedagogi un palīgi pašlaik sniedz neatsveramu atbalstu vecākiem, kas tādējādi ārkārtējās situācijas laikā var turpināt veikt savu darbu. Viņu darbs klātienē prasa pastiprināti ievērot drošības pasākumus, rast netipiskus risinājumus izglītības procesa nodrošināšanai, kā arī veikt to darbu, ko citkārt darītu paši vecāki, tādēļ atbalsts piemaksu veidā ir ļoti būtisks. Vakar vadības grupas sēdē aicināju piemaksas piešķirt arī pedagogu palīgiem,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

Speciālo skolu un pirmsskolu pedagogiem, kuri strādā klātienē, darbs šī brīža situācijā ir saistīts ar palielinātu darba apjomu, kā arī ar paaugstinātu risku darbinieka drošībai un veselībai un līdz ar to arī ar paaugstinātu psiholoģisko slodzi. Vienlaikus pedagogiem ir jāpiemērojas un jārod radoši risinājumi kvalitatīva un pilnvērtīga izglītības procesa nodrošināšanai.

Ierobežojumi tirdzniecībā pagarināti līdz 7. februārim

Publicēja 2021. gada 25. janv. 10:23Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 10:23 ]

Ņemot vērā kritisko situāciju veselības aprūpē un Covid-19 plašo izplatību Latvijā, Ministru kabinets lēmis līdz š.g. 7. februārim pagarināt iepriekš noteiktos ierobežojumus, tostarp tirdzniecībā, lai mazinātu inficēšanās risku tirdzniecības vietās gan iedzīvotājiem, gan tirdzniecības vietu – veikalu un tirgu - darbiniekiem.

Ekonomikas ministrija pateicas tirgotājiem par drošības prasību ievērošanas nodrošināšanu tirdzniecības vietās un aicina turpmāk pastiprināti kontrolēt pircēju uzvedību tirdzniecības vietās, lai pēc iespējas nodrošinātu drošus tirdzniecības apstākļus. Tāpat aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem, ievērot tirgotāju norādījumus un veikt iepirkšanos ātri un ilgākam laika periodam, izvairoties no ikdienas veikala apmeklējumiem. Sejas aizsargmaska, roku dezinfekcija pirms un pēc veikala apmeklējuma un distancēšanās 2 metri ir minimālais nosacījumu komplekts drošam iepirkšanās procesam.

Arī turpmāk netiek ierobežota distances tirdzniecība un e-komercija – iedzīvotāji varēs iegādāties preces distances tirdzniecībā (internetā, pasūtot pa tālruni un e-pastu), tās varēs tikt piegādātas uz mājām un pakomātiem, tās varēs arī izsniegt un saņemt veikalos uz vietas. Tāpat netiek pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai, utt. Tāpat pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces (piemēram, autoservisā automobiļu detaļu nodrošināšana).

Ministru kabinets lēma arī pagarināt mājsēdes laiku - līdz ar to arī turpmākās nedēļas nogalēs - 29. – 30. janvārī un 5. – 6. februārī – tiks saīsināts tirdzniecības vietu darba laiks līdz plkst. 21.00, lai veikalu apmeklētāji un darbinieki varētu savlaicīgi atgriezties mājās, ņemot vērā, ka mājsēdes laikā līdz plkst. 22.00 iedzīvotājiem ir jāatgriežas savās dzīvesvietās. Tas nozīmē, ka arī jebkādu pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem, t.sk. preču piegāde klātienē, šajos datumos ir jāveic līdz plkst. 21.00. Darba laika ierobežojums neattiecas uz diennakts aptiekām un degvielas uzpildes stacijām. Tāpat tirgotāji var turpināt veikt saimniecisko darbību, lai nodrošinātu sava darba procesa nepārtrauktību, t.sk. darbu maiņās, preču piegādes veikaliem, utml.

Atgādinām, līdz 2021. gada 7. februārim tirdzniecības pakalpojumus klātienē sniegs tikai:
 • aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas;
 • optikas veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;
 • tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
  • pārtikas preces;
  • higiēnas preces;
  • pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
  • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
  • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
  • dzīvnieku barību un preces;
  • preses izdevumus;
  • sabiedriskā transporta biļetes;
  • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
  • pašu ražoto lauksaimniecības produkciju;
  • ziedus.
Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē publicēti detalizēti higiēnas preču un saimniecības preču saraksti, kuru tirdzniecība ir atļauta.

Preču tirdzniecības ierobežojumi šajā laika periodā attiecas arī uz ielu tirdzniecību, kā arī tirdzniecību slēgtā un atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana (jeb ielu tirdzniecības organizēšana).

Vienlaikus atgādinām, ka maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās noteikts ne mazāks kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības uz vienu apmeklētāju. Ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 15 m2, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs.

Tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem pie ieejas veikalā labi redzamā vietā ir jānorāda informācija, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā tirdzniecības vietā, kā arī par to, ka plūsmas kontrolei ieeja atļauta tikai ar groziņu vai ratiņiem vai tirdzniecības pakalpojuma sniedzēja iepirkuma somu (to skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā); bez groziņa, ratiņiem vai somas apmeklētāju atrašanās tirdzniecības vietā ir aizliegta. Tāpat tirdzniecības pakalpojuma sniedzējam jānodrošina, ka apmeklētāji tiek ielaisti tikai pa vienam (viens mājsaimniecības pārstāvis), izņemot ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona.

Nolūkā stiprināt augstāk minēto ierobežojumu ievērošanu un kontroli, vienlaikus MK rīkojums papildināts ar pienākumiem tirdzniecības centru (ēkās ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 m2 un kurās atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji) īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, kuriem jānodrošina, ka:
 • tirdzniecības centrā vienlaicīgi atrodas ne vairāk kā maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits, kas tiek noteikts, summējot tirdzniecības vietās pieļaujamo apmeklētāju skaitu;
 • pie ieejas labi redzamā vietā izvieto informāciju, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības centrā kopā;
 • tiek kontrolēta apmeklētāju plūsmu pie tirdzniecības centra ieejām un izejām, gaiteņos, pie tualetēm un citur (ārpus pakalpojuma un tirdzniecības sniegšanas vietas), kur notiek pastiprināta apmeklētāju pulcēšanās.

Vienlaikus atgādinām, ka joprojām spēkā ir arī iepriekš noteiktie drošības pasākumi tirdzniecības vietās, t.sk. ielu tirdzniecībā un tirdzniecībā atklātā tirgus teritorijā:
 • mutes un deguna aizsegu lietošana gan veikalu, gan tirgu apmeklētājiem un darbiniekiem;
 • 2 metru distances ievērošana;
 • apmeklētāju informēšana par piesardzības prasībām;
 • pastiprinātas higiēnas ievērošana;
 • darbinieku veselības stāvokļa uzraudzība.
Valdības noteiktie pienākumi tirgotājiem, kā arī papildu ieteicamie drošības pasākumi vienuviet publicēti Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē. Tāpat tirgotājus aicinām izmantot sagatavotos informatīvos materiālus, lai informētu veikalu apmeklētājus par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu telpās, masku lietošanu, distances ievērošanu un citus.

Iedzīvotāji ar simptomiem Covid-19 analīzes bez ārsta nosūtījuma varēs nodot līdz 7. februārim

Publicēja 2021. gada 25. janv. 06:42Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 06:42 ]

Saglabājot iespēju iedzīvotājiem, kuriem ir saslimšanas simptomi, laikus veikt Covid-19 analīzes, Veselības ministrija lēmusi līdz 7. februārim pagarināt termiņu, līdz kuram uz testu var pieteikties bez ārsta nosūtījuma.

Ja cilvēkam ir parādījušies slimības simptomi (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.), Covid-19 testu var veikt arī bez ārsta nosūtījuma, iepriekš piesakoties. Savukārt cilvēki, kuri atgriezušies Latvijā no Apvienotās karalistes vai Dienvidāfrikas republikas, testu var veikt arī tad, ja nav saslimšanas simptomu. Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā jaunā SARS-CoV-2 celma straujo izplatību šajās valstīs.

Vienlaikus nosūtījumu uz Covid-19 analīzēm pacientam izsniedz arī ģimenes vai ārstējošais ārsts. Situācijās, ja tests jāveic steidzami, ārsts to norāda nosūtījumā.

Veselības ministrija arī atgādina, ka testa veikšana pirms ārzemju brauciena ir maksas pakalpojums.

Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties, zvanot:
 • Tālrunis centralizētam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai - 8303
 • Centrālā laboratorija – 8330
 • E. Gulbja laboratorija – 67801112
 • MFD Laboratorija – 66164606
 • NMS Laboratorija – 67144015
 • Valsts zinātniskais institūts "BIOR" – 28369560
Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties elektroniski:

Analīžu nodošanas vietas un informāciju par katru no tām iespējams atrast interaktīvā kartē: "COVID-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".

Savukārt, Covid-19 analīžu rezultāti pieejami E-veselības portālā, kā arī analīžu pakalpojumu sniedzēju mājaslapās. Lai rezultātus aplūkotu E-veselībā, jāatver interneta pārlūkprogrammā adrese www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas "Pieslēgties" un "Iedzīvotājs". Pēc autorizēšanās sistēmā analīžu rezultātu paziņojums būs skatāms sadaļā "Mani rezultāti".

Izstrādāts rīcības plāns Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās

Publicēja 2021. gada 25. janv. 06:32Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 06:32 ]

Labklājības ministrija (LM) sadarbībā ar Veselības ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību ir izstrādājusi Rīcības plānu Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās (SAC), kas paredz koordinētus septiņus uzraudzītas rīcības virzienus. Tie ietver – epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu, infekcijas izplatības prevenciju un atbalsta nodrošināšanu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām personālam.

Labklājības ministre Ramona Petraviča: “Es kā ministre vēlos redzēt straujāku situācijas uzlabošanos, jo īpaši laikā, kad parādās ziņas par jauna vīrusa paveida izplatīšanos Eiropā. Līdz vakcinācijas sākšanai kopā ar Veselības ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju mums maksimāli jāuzlabo situācija sociālās aprūpes iestādēs un jābūt gataviem jauniem pavērsieniem.”

Dažādu operatīvu jautājumu risināšanai saskaņā ar rīcības plānu tiks noteikti starpinstitūciju sadarbības koordinatori informācijas apmaiņai par aktuālāko situāciju Covid-19 ierobežošanas pasākumu nodrošināšanā SAC. Tiks turpinātas regulāras sanāksmes ar visu SAC darbiniekiem par aktuāliem un praktiskiem jautājumiem Covid-19 ierobežošanas pasākumu nodrošināšanā, tajā skaitā SAC darbinieku un brīvprātīgā darba veicēju apmācības darba pienākumu pilnvērtīgai veikšanai.

Cita starpā plānots pilnībā kompensēt pulsa oksimetru iegādi SAC, kā arī 50% apmērā kompensēt SAC izdevumus par individuālās aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu iegādi. Operatīvi tiks ievākta un apkopota informācija par aktuālo epidemioloģisko situācijā sinerģijā ar SPKC apkopotajiem datiem.

Lai abpusējā komunikācija ar SAC notiktu iespējami raiti, rīcības plānā paredzēts, ka gadījumos, kad SAC nevarēs atrisināt radušos problēmu, SAC atbildīgā persona operatīvi par to informēs LM noteikto kontaktpersonu. Noteikts arī izstrādāt vadlīnijas par terapijas algoritmu SAC klientiem ar dažādām diagnozēm, norādot iespējamos profilakses pasākumus.

Tāpat rīcības plāns paredz noteikt kārtību vakcinācijas nodrošināšanai SAC, kā arī īstenot ES Atjaunošanas un noturības mehānisma plānā 2021 – 2026 noteiktos pasākumus SAC pielāgošanai epidemioloģiskā apdraudējuma situācijai (izolācijas telpu izveidei un to aprīkošanai, automātisko dezinfekcijas iekārtu iegādei un datortehnikas iegādi attālinātas saziņas ar tuviniekiem uzlabošanai SAC klientiem) un jaunu ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes institūciju attīstībai pašvaldībās. Rīcības plāna atbalsta gadījumā, ir paredzēts veikt darbības finansējuma piesaistei un normatīvo aktu grozījumiem, lai no 2022. gada SAC darbiniekiem nodrošinātu piemaksas 100% apmērā.

Rīcības plāns nav noslēgts un var tikt papildināts ar jauniem rīcības virzieniem, pasākumiem, veicamām darbībām un to izpildes monitoringu atbilstoši aktuālajai situācijai SAC un valstī kopumā. Šī plāna vadības un uzraudzības procesu nodrošinās koordinatoru grupa krīzes mazināšanai, kas ļaus proaktīvi un stratēģiski reaģēt nekavējoši un atbilstoši situācijai.

LM uzskata, ka īstenojot rīcības plānā noteiktos pasākumus šajā epidemioloģiskā apdraudējuma situācijā SAC klientiem tiks radīta iespējami droša un veselību saglabājoša vide.

Izstrādātais rīcības plāns iesniegts apstiprināšanai valdībā.

Bērna pieskatīšanai attālināto mācību laikā vecāki var izmantot slimības palīdzības pabalstu

Publicēja 2021. gada 25. janv. 06:17Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 25. janv. 06:17 ]

Laikā, kad Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ arī jaunāko klašu skolēniem mācības notiek attālināti, vecākiem ir iespēja pieteikties slimības palīdzības pabalstam bērna pieskatīšanai. Vecākiem ir tiesības saņemt šo pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) pieskatīšanu. Tā kā mācības attālināti notiks visā valstī, tad, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA), nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa par attālinātu mācību procesu.

No š.g. 1. janvāra līdz 30. jūnijam slimības palīdzības pabalsta kalendāro dienu un reižu skaits netiek ierobežots. VSAA piešķirs pabalstu par kalendārajām dienām, aprēķinot to 60 procentu apmērā no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas periods, par kuru piešķir pabalstu. Pabalstu var saņemt viens no bērna vecākiem vai aizbildnis, adoptētājs, audžuvecāks, kurš ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet nevar strādāt attālināti. Ja nepieciešams pieskatīt divus vai vairākus bērnus, vienam pieprasītājam piešķir tikai vienu pabalstu.

Pabalstu piešķir par bērnu vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) vai bērnu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, ja bērns nedrīkst apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi vai, ja mācības vispārējās izglītības programmā notiek attālināti. Pabalstu piešķir un izmaksā, pēc tam, kad periods, par kuru pieprasīts pabalsts, ir noslēdzies.

Lai saņemtu pabalstu, jāiesniedz VSAA iesniegums un darba devēja apliecinājums, kurā norādīts, ka persona bērna (vecumā līdz 10 gadiem) pieskatīšanas dēļ nevar strādāt noteiktu laika periodu (norādot periodu, no kura līdz kuram datumam darbinieks nestrādās) un nav iespējams darbu veikt attālināti. Pašnodarbinātajam pašam jāapliecina, ka viņš nevar strādāt attālināti, vai nu brīvā formā, vai to atzīmējot VSAA iesnieguma veidlapā.

No slimības palīdzības pabalsta neieturēs iedzīvotāju ienākuma nodokli, un no tā neveiks valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Līdzšinējos Covid-19 ierobežojumus pagarinās līdz 7.februārim; 1.-4. klases atsāks mācības attālināti

Publicēja 2021. gada 19. janv. 06:33Kristers Blūms   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 19. janv. 06:33 ]

Līdz 7.februārim tiks pagarināti pašlaik spēkā esošie drošības pasākumi, lai mazinātu saslimstību ar Covid-19, otrdien konceptuāli lēma valdība. Vienlaikus arī 1.-4. klašu skolēni no pirmdienas mācības skolās atsāks attālināti.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") attālinātā preses konferencē skaidroja, ka šonedēļ pirmo reizi vērojam zināmu stabilitāti Covid-19 saslimstības rādītājos, taču viņš norādīja, ka mērķis nav stabilitāte, bet gan saslimstības samazinājums. Vienlaikus Kariņš uzsvēra, ka situācija slimnīcās joprojām ir izteikti kritiska.

"Mēs lēmām, ka pagarināsim esošos ierobežojumus līdz 7. februārim. No pirmdienas mazākās klasītes atsāks mācības, bet atsāks tās attālināti," norādīja Kariņš.

1.-4. klašu skolēni no pirmdienas, 25.janvāra mācības atsāks attālināti. Iepriekš šo klašu skolēniem līdz 22.janvārim tika pagarināts ziemas brīvlaiks. Savukārt 5.-12. klašu skolēni jau no 11.janvāra mācās attālināti. 
Vienlaikus noteikts, ka līdz 7.februārim mājsēde no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00 jāievēro naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu.

Nedēļas sākumā premjers jau izteicās, ka pašlaik nav nekāda pamata domāt, ka valdība tagad varētu atcelt vai īpaši mīkstināt Covid-19 apkarošanai noteiktos ierobežojumus, jo situācija pagaidām tikai nedaudz stabilizējas, bet ir jāpanāk saslimstības samazināšanās.

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") iepriekš pauda līdzīgu nostāju, uzsverot, ka nav pamata domāt, ka varētu īpaši mīkstināt vai radikāli mainīt kopējos ierobežojumus, jo Veselības ministrija (VM0 uzsver, ka Latvija šobrīd nevar atļauties jebkādu veida saslimstības pieaugumu.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs skaidroja, ka stingri ierobežojumi nes rezultātu, tādēļ jāturpina tie saglabāt: “Šī nedēļa ir pirmā kopš septembra, kad nedaudz samazinās saslimstība, bet nevaram būt apmierināti ar šo rezultātu, jo saslimšanas gadījumu skaits joprojām ir liels – apmēram 850 gadījumi katru dienu.”
Kādi drošības pasākumi būs spēkā līdz 7.februārim?

Izglītībā:
No 25.janvāra 1.-4. klašu skolēni mācīsies attālināti.
5.–12. klašu skolēni mācīsies attālināti.
Klātienē drīkstēs notikt klīniskā prakse rezidentūrā un praktiskās nodarbības 6. studiju gada medicīnas studentiem, lai sniegtu atbalstu slimnīcām.
Klātienē darbosies speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi.
Citas praktiskās nodarbības (arī individuāli) iespējamas tikai attālināti. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos utml. nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti.
Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti.

Sportā:
Tāpat kā līdz šim amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Kultūrā:
Nestrādās izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus.
Bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas uz mājām.
Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpināsies darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Pakalpojumi:
Nestrādās visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).
Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
Nenotiks fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
Nenotiks dzinējmedības.

Darba vietās:
Tāpat kā līdz šim ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Tirdzniecībā:


Līdz 7.februārim klātienē darbosies tikai:
 • aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas);
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;
tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
 • pārtikas preces;
 • higiēnas preces;
 • pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
 • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
 • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
 • dzīvnieku barību un preces;
 • preses izdevumus;
 • sabiedriskā transporta biļetes;
 • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
 • mājražotāju lauksaimniecības produkciju;
 • ziedus.

Ekonomikas ministrijā informēja, ka no 12. janvāra paplašināti klātienē nopērkamās saimniecības preces ar:
• zeķbiksēm, zeķēm, elastīgām zeķēm;
• šallēm, lakatiem, kaklautiem, cepurēm;
• cimdiem;
• precēm virsmu uzkopšanai (virsmu tīrāmās lupatiņas u.tml.);
• lāpstām un liekšķerēm (t.sk. sniega lāpstām);
• elektroierīcēm telpu apsildīšanai.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. Spēkā ir stingri ierobežojumi līdz 25. janvārim, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā.

Skolēniem masku lietošana ir droša un nepieciešama

Publicēja 2021. gada 13. janv. 05:33Elīna Upīte   [ atjaunināja Kārlis Šmits 2021. gada 13. janv. 05:33 ]

Masku lietošana 1. - 4. klašu skolēniem ir droša un nerada apdraudējumu veselībai. Tā secinājuši veselības nozares eksperti, atkārtoti izvērtējot masku lietošanas nepieciešamību izglītības iestādēs. Valdība šodien, 12. janvārī, lēma negrozīt jau iepriekš pieņemto lēmumu, jo Covid-19 izplatība Latvijā ir augsta un masku valkāšana skolās ir nepieciešamība, lai vīruss nevarētu izplatīties.

Izglītības iestādēs mācību stundu laikā bērni un pedagogi atrodas slēgtā telpā vismaz 40 minūtes. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka šādā situācijā ir augsts inficēšanās risks. Tas nozīmē, ka ar distancēšanās pasākumiem skolās nepietiek, lai ierobežotu vīrusa izplatību.

Veselības nozares eksperti uzsver – sejas masku nēsāšana nerada negatīvas sekas bērnu veselībai, pilnīgi pretēji – tā pasargā ne tikai no Covid-19, bet arī no citiem slimību ierosinātājiem un alergēniem. Tādēļ šobrīd, kad vīrusa izplatība ir būtiski palielinājusies, sejas masku nēsāšanai bērniem ir būtiska nozīme tālākai Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Papildus ir jāņem vērā, ka skolā lietojot sejas maskas, ir mazāka iespējamība, ka bērnu kolektīvā kāds saslims un būs nepieciešams organizēt mācības attālināti vai kavēt mācības izolācijas vai mājas karantīnas dēļ.

Situācijās, kad maska varētu traucēt izglītības procesam, jo bērni neredz pedagoga mīmiku, piemēram, svešvalodu apguves vai logopēda nodarbību laikā, ir pieejami alternatīvi risinājumi – video materiāli.

Līdzīgi nosacījumi lietot sejas maskas skolās bērniem no 6 gadu vecuma ir ieviesti arī, piemēram, Luksemburgā, Ungārijā, Čehijā, Bulgārijā, bet Maltā un Grieķijā ir pienākums lietot sejas maskas no 4 gadu vecuma. Novērojumi liecina, ka valstīs, kur masku valkāšana skolās ir brīvprātīga (piemēram, Igaunija, Lietuva, Zviedrija, Dānija) saslimstība turpina palielināties, bet valstīs, kur maskas skolās ir obligātas (piemēram, Ungārija, Austrija, Rumānija, Itālija, Francija), saslimstības rādītāji pazeminās.

25. janvārī, atsākoties mācību procesam klātienē, gan pedagogiem, gan bērniem no 1. klases mācību stundu laikā un ārpus tām būs jālieto sejas maskas.

1-10 of 84